Czytasz: Kiedy jest wigilia 2016?

Kiedy jest wigilia 2016?

Kiedy jest wigilia 2016?

W 2016 roku Wigilia Bożego Narodzenia wypada w czwartą sobotę grudnia. W Kościele Katolickim 24 grudnia przypada wspomnienie/święto pierwszych rodziców - świętych Adama i Ewy.

Wigilia Bożego Narodzenia, wigilia świąt Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łaciny vigilia – czuwanie, straż; vigilare – czuwać) to, w tradycji chrześcijańskiej, dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu.

Początki wigilii sięgają prawdopodobnie obchodów Saturnaliów w starożytnym Rzymie, gdzie rozwijało się chrześcijaństwo.

Kiedy obchodzona jest wigilia?

Wigilia Bożego Narodzenia w kościele łacińskim obchodzona jest 24 grudnia. W kościele greckokatolickim i prawosławnym – 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w kościele katolickim obrządku ormiańskiego – 5 stycznia.

Polska tradycja nakazuje rozpoczęcie wigilii (wieczerzy wigilijnej) wraz z "pierwszą gwiazdką na niebie". To nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, którą ujrzeli na niebie Trzej Królowie. Miała zwiastować narodziny Jezusa.

Wieczerzę wigilijną rozpoczyna się modlitwą. Powinno się wtedy czytać fragment Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Po tym powinno przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.

Jak udekorować stół na wigilię?

Stół na wigilię powinien być przykryty białym obrusem. Pod nim kładzie się wiązkę siana, a na stole - dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa, wędrowca. To zwyczaj upowszechniony w XIX wieku.

Wigilijne zwyczaje

Wigilia to również śpiewanie kolęd i prezenty. Te przynosi gwiazdor, św. Mikołaj, dzieciątko lub gwiazdka.

Czytaj więcej