Czytasz: Kiedy jest Boże Ciało?

Kiedy jest Boże Ciało?

I skąd się wzięło to święto?

Kiedy jest Boże Ciało?

Boże Ciało to święto ruchome obchodzone 60 dni po Wielkanocy. Uroczystość ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, najwcześniej może wypaść 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca.

Kiedy jest Boże Ciało 2018?

Boże Ciało 2018 wypada w czwartek 31 maja. To dzień ustawowo wolny od pracy. Dodatkowo, jeśli po Bożym Ciele 2018 weźmiemy w piątek dzień wolnego, możemy się załapać na długi weekend czerwcowy.

Boże Ciało to nazwa potoczna dla katolickiego święta Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Bywa również nazywane Świętem Ciała i Krwi Pańskiej, jest świętem nakazanym.

Historia święta. Skąd się wzięło Boże Ciało?

Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Początkowo obowiązywała jedynie w diecezji Liège, później rozszerzono ją na Niemcy. W 1264 roku ustanowiono Boże Ciało dla całego kościoła, decyzją papieża Urbana IV.

Boże Ciało w Polsce

Po raz pierwszy Boże Ciało w Polsce zostało wprowadzone w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Powszechnie przyjęto uroczystość w 1420 roku na synodzie gnieźnieńskim. 

Obchody Bożego Ciała w Polsce wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Boże Ciało w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Boże Ciało w innych kościołach

Święto obchodzą również kościoły starokatolickie: Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Katolicki Mariawitów i Kościół Starokatolicki w RP; oraz niektóre kościoły Wspólnoty Anglikańskiej (np. Kościół Anglii) jako Święto Dziękczynienia za Ustanowienie Komunii Świętej.

Święto Bożego Ciała obchodzą także wspólnoty prawosławne rytu zachodniego (pod nazwą Corpus Christi).

Czytaj więcej