Czytasz: Idzie ocieplenie. I to spore!

Idzie ocieplenie. I to spore!

Czy wiosna jest już "za rogiem"?

Kolejny mroźny poranek, na dodatek poniedziałkowy. Jak długo to jeszcze potrwa? Kiedy będzie cieplej? I dlaczego luty 2017 jest taki zimny? 

O odpowiedź poprosiliśmy dr hab. Ewę Łupikaszę z Katedry Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

wiosna jest blisko

Czy tegoroczny luty jest jednym z najzimniejszych w ciągu ostatnich lat?

- Rzeczywiście, gdyby obliczyć średnią temperaturę powietrza w lutym 2017 na podstawie dotychczasowych dni, czyli pomiędzy 1 i 12 lutego, to jest ona niższa w porównaniu z temperaturą powietrza tego okresu w większości poprzednich latach, np. od 2000 roku, czyli biorąc pod uwagę 17 lat, tegoroczna pierwsza połowa lutego była chłodniejsza w 11 przypadkach, a cieplejsza tylko w 6 przypadkach - wyjaśnia naukowiec.

pierwsze oznaki wiosny

Porównując temperaturę powietrza w pierwszej połowie lutego 2017 (-2,5°C), z wieloleciem 1951-2013 (-1,5°C), okazuje się, że w tym roku okres ten jest o około 1°C chłodniejszy niż przeciętnie.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy będzie wiosna 2017? [MEMY O WIOŚNIE]

KIEDY Będzie WIOSNA? 

Niską, spadającą poniżej 0°C średnią dobową temperaturę powietrza, w Katowicach notujemy od 6 lutego. Ujemna temperatura wystąpiła także 1 lutego. Stosunkowo chłodny był 8 i 9 lutego.

Jednak jeśli prognoza pogody będzie trafna, to w następnych dniach, od wtorku, środy, czeka nas ocieplenie i to spore – dodaje dr hab. Ewa Łupikasza.

Naukowcy przewidują się, że temperatura powietrza będzie stopniowo rosła, a pod koniec miesiąca może przekroczyć 10 °C. - A nawet kilkanaście stopni - ale w tym wypadku wolę zachować ostrożność. Aktualnie jesteśmy pod wpływem silnego układu wyżowego. Deszczu należy spodziewać się dopiero po 20 lutym. Oczywiście, jeszcze raz podkreślę, o ile prognoza pogody będzie trafna – zaznacza rozmówczyni.

idzie ocieplenie

 A kiedy możemy spodziewać się pierwszych oznak wiosny?

- Jeśli założymy, że pierwszym przejawem wiosny będzie kilkustopniowy wzrost temperatury powietrza powyżej 0°C, to już pod koniec lutego. Dodam tylko, że przyroda budzi się do życia, jeśli średnia dobowa temperatura powietrza przed dłuższy okres utrzymuje się powyżej 5°C. W związku z tym proponuję po prostu śledzić prognozę pogody – mówi dr hab. Ewa Łupikasza.

POGODA na 14 LUTEGO (WALENTYNKI)

Jak podaje PAP, we wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie miejscami duże i tam słabe opady śniegu lub marznącej mżawki powodującej gołoledź. Temperatura maksymalna od -2 st. miejscami na wschodzie do 1 st. w centrum i 4 st. na wybrzeżu. Wiatr przeważnie słaby, zmienny, tylko na wybrzeżu oraz na wschodzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

pogoda zakochani

 

Czytaj więcej