Czytasz: Kibole zaatakowali Romów w Zabrzu
Sąd zdecydował o areszcie dla dziesięciu pseudokibiców po ich piątkowym ataku na mieszkańców części centrum Zabrza, gdzie mieszka m.in. mniejszość romska.

Dziesięciu pseudokibiców aresztowanych po ataku w romskiej dzielnicy

Grupa mężczyzn w wieku od 22 do 32 lat, zaatakowała w piątek Romów. Ranna została 15-letnia dziewczyna i 42-letni mężczyzna – podała w poniedziałek zabrzańska policja.

- Dziewczynka ma uraz lewego podudzia – zadano jej uderzenie drewnianą pałką. Mężczyzna doznał urazu łuku brwiowego i otarć naskórka twarzy - poinformowała rzeczniczka zabrzańskiej policji Agnieszka Żyłka.

Ogółem w piątek wieczorem zatrzymano w Zabrzu dwunastu spośród ok. czterdziestu mężczyzn, którzy po godz. 18. przyjechali pod tamtejszy areszt śledczy - prawdopodobnie, aby uhonorować przebywającego tam kolegę lub kolegów. Potem cała ta grupa przemieściła się w rejon pobliskiej ul. Buchenwaldczyków - jedno z miejsc w Zabrzu, gdzie mieszkają Romowie.

 

Mężczyźni byli agresywni. W samochodach bandytów policjanci znaleźli m.in. drewniane belki, siekiery, gaz pieprzowy, maczetę i narkotyki. Kolejne nielegalne substancje psychoaktywne wykryli - przy pomocy psów służbowych - podczas prowadzonych przez weekend przeszukań mieszkań zatrzymanych.

Części bandytów udało się uciec. Trwa analiza monitoringu, dzięki której zidentyfikowani zostaną pozostali uczestnicy piątkowego ataku. 

Dotąd sąd zastosował trzymiesięczny areszt wobec dziesięciu zatrzymanych w piątek mężczyzn. Są oni podejrzani o udział w zbiegowisku, którego uczestnicy dopuścili się napaści na przedstawicieli mniejszości etnicznej. Dwóch kolejnych zatrzymanych przesłuchano w charakterze świadków – z uprzedzeniem o możliwości postawienia im zarzutów w przyszłości.

Wszyscy aresztowani to – według policji – pseudokibice dwóch śląskich drużyn piłkarskich. Wszyscy byli już wielokrotnie zatrzymywani za rozboje, bójki i pobicia. Niektórzy z nich byli też karani za włamania, kradzieże pojazdów i przestępstwa narkotykowe. Dwóch ma aktualne zakazy stadionowe.

Obok obrażeń dwóch osób i uszkodzeń samochodów inne skutki ataku chuliganów to efekt m.in. rzucania przez nich różnymi przedmiotami, w tym kostką brukową. Za popełnione przestępstwa zatrzymanym w tej sprawie bandytom może grozić kara do pięciu lat więzienia.

 

 

Czytaj więcej