Czytasz: Wystawiali fałszywe zaświadczenia lekarskie dla pseudokibiców [WIDEO]

Wystawiali fałszywe zaświadczenia lekarskie dla pseudokibiców [WIDEO]

8 zatrzymanych osób, z czego 5 trafiło już do aresztu - to efekt śledztwa prowadzonego przez CBŚP i Prokuraturę Krajową.

Aktualizacja 22:10:

Trzech lekarzy sądowych zostało zatrzymanych w związku z wystawianiem fałszywych zaświadczeń lekarskich. Za kilkaset złotych mieli wydawać pseudokibicom fałszywe zaświadczenia, które pozwalały im na przeciąganie procesów. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcji i utrudniania postępowań karnych. Zatrzymania mają związek z śledztwem wymierzonym w kiboli Ruchu Chorzów oraz współpracujących z nimi pseudokibiców Wisły Kraków.

- Ujawniono dowody potwierdzające, że kilku lekarzy sądowych w związku z postępowaniami sądowymi wystawiało poświadczające nieprawdę zaświadczenia lekarskie, w których wskazywano na fikcyjne okoliczności, uzasadniające niestawiennictwo w rozprawach - poinformował Tomasz Tadla z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

wideo: TVN24/x-news

Wcześniej pisaliśmy:

Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, czynności w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie kraju, a której członkowie mogą mieć związek z pseudokibicami klubów sportowych.  

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy głównie na terenie Chorzowa, ale także w innych rejonach Polski, a nawet Czech mogli popełniać przestępstwa przeciwko mieniu, tj.: kradzieży i kradzieży z włamaniem do magazynów, biur i obiektów usługowych. Do kradzieży z włamaniami dochodziło od lipca 2013 roku do stycznia 2014 roku między innymi w Opolu, Mysłowicach, Karlinie, Zabrzu, Żorach oraz w Ostrawie w Czechach. Wszystko wskazuje na to, że mogli również uczestniczyć w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających, z czego mogli uczynić sobie stałe źródło dochodu. Członkowie grupy mogą być także zamieszani w przywłaszczenie naczep do ciągników siodłowych.

Policjanci CBŚP dokładnie przygotowali się do działań, które zostały rozpoczęte w poniedziałek bardzo wcześnie rano. W ich efekcie w woj. śląskim oraz w Krakowie zatrzymano osiem osób. Wśród zatrzymanych byli również trzej lekarze podejrzani o to, że wystawiali zaświadczenia lekarskie, na podstawie których inne osoby nie uczestniczyły w czynnościach procesowych paraliżując tym prowadzone przeciwko nim sprawy. Pozostali zatrzymani usłyszeli m.in zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wręczania korzyści majątkowych, produkcji i  wprowadzania znacznych ilości środków odurzających tj.: amfetaminy oraz przywłaszczenia ciągników siodłowych z naczepami znacznych wartości.

Na wniosek prokuratorów Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wobec pięciu zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy  w postaci tymczasowego aresztowania.

Ta realizacja to kolejne działania w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami klubów sportowych. Jej członkowie podejrzani są o przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko mieniu oraz przestępstwa narkotykowe. Dotychczas w śledztwie występuje 69 podejrzanych. Zarzuca się im udział w zorganizowanych grupach przestępczych, ale także dokonanie rozbojów oraz przestępstw narkotykowych.

Sprawa ma nadal charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.