Czytasz: Kibice Zagłębia pomagają opłacić karę Legii

Kibice Zagłębia pomagają opłacić karę Legii

Chłopiec z bronią przy skroni – taką oprawę meczu przygotowali kibice Legii Warszawa. Karę, jaką na klub nałożyła UEFA pomagają spłacić kibice z zaprzyjaźnionego Sosnowca.
legia.net

Prawie 4 tys. osób pomogło już zebrać 140 tys. złotych na opłacenie kary za oprawę na Legii. Cel to 400 tys. złotych. O co chodzi?

35 tysięcy euro musi zapłacić Legia Warszawa. Afera rozpętała się 2 sierpnia po meczu, jaki klub rozegrał z zespołem FK Astana w ramach kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Kibice na trybunach stworzyli wielką grafikę, tzw. sektorówkę, rozwiniętą na największej trybunie. Przedstawiała żołnierza przykładającego broń do skroni dziecka. Pod wielką datą „1944” widniał angielski napis mówiący o tym, że w czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tys. osób, a tysiące z nich to były dzieci. O oprawie meczu pisały światowe media.

"Lekcja historii dla całej Europy"

Po meczu, UEFA nałożyła na warszawski klub karę w wysokości 35 tys. euro, czyli ok. 150 tys. złotych. Właściciel Legii, Dariusz Miodulski, napisał na Facebooku, że UEFA nie miała zastrzeżeń do merytorycznej części widowiska, a jedynie do kwestii dotyczących bezpieczeństwa kibiców i niedrożnych przejść na trybunach. Kibice nazwali tę akcję „lekcją historii dla całej Europy”. Legia ma rozpocząć procedurę odwoławczą od decyzji UEFA.

Kibice Zagłębia Sosnowiec dorzucają się do zbiórki

Kibice z całej Polski zdecydowali „zrzucić się” na opłacenie kary. Wśród nich są kibice Zagłebia Sosnowiec, czyli zaprzyjaźnionego klubu warszawskiej Legii. Organizator zbiórki napisał komentarz:

„Zbiórka ma na celu opłacenie kary nałożonej przez UEFA na klub Legia Warszawa za oprawę przygotowaną przez kibiców, upamiętniającą ofiary Powstania Warszawskiego. Ewentualna nadwyżka zostanie przekazana na inicjatywy związane z upamiętnianiem Powstania Warszawskiego i pomoc żyjącym Powstańcom”.

"Świński" transparent

Tymczasem kibice Legii na czwartkowy mecz IV rundy Ligi Europy z FC Sheriff przygotowali oprawę, która jest komentarzem do nałożonej kary. Wywiesili transparent, na którym znalazło się przerobione logo UEFA i podpis ,,35 tysięcy grzywny idzie do...''. Na oprawie znalazła się również świnia, która trzyma misę z tradycyjnymi kulami do losowania. Legia znów może spodziewać się kary…

Zdjęcia: Legia.net

Czytaj więcej