Czytasz: Wiśniewski: Keine grenzen? Są ludzie, ludziska i ludzkie pany

Wiśniewski: Keine grenzen? Są ludzie, ludziska i ludzkie pany

01:39
Czy Michał Wiśniewski wystąpi w Opolu? A może są granice, których artysta nie może przekroczyć? Gdzie kończy się estradowa ekspresja a zaczyna spór polityczny? Ostatni taki Brutalny (po)ranek.

Michał Wiśniewski zapisał się w pamięci nie tylko Polaków, ale i Europejczyków. Piosenka Keine Grenzen (Żadnych granic) wybrzmiała na 48. Eurowizji w 2003 roku i dała Polsce siódme miejsce.

- Tak naprawdę keine grenzen było dla nas, czyli obywateli Europy - mówi Michał Wiśniewski.

Przyznaje, że na estradzie i w polityce panują różne zasady gry. Choć te polityczne mają wpływ na reguły w całym kraju i na każdym podwórku.

- Musimy się dostosować do tego, co jest napisane na regulaminie przed podwórkiem. Wpasowujemy się w to, albo nie. Polityka ma tu olbrzymie znaczenie, bo w polityce są ludzie, ludziska i ludzkie pany. Jesteśmy również od nich uzależnieni, ale na samym końcu zostaje nam… robić swoje.

Czy wystąpiłby na Festiwalu Polskiej Piosenki organizowanej przez dzisiejszą telewizję publiczną?

- Oczywiście, że bym zagrał - mówi Michał Wiśniewski - Zagrałbym nie dla polskiej telewizji, ale przede wszystkim dla tych, którzy pozwolili mi zdobyć sześć statuetek Superjedynki, dla mojej publiczności i zagrałbym dla opolskiej publiczności, bez której nie tworzy się przebojów - dodaje.

Lider „Ich troje” podkreśla, że sukces artysty i jego piosenek zależy od braw publiczności.

 

to Polityka wciąż przekracza granice 

Jakie granice przekroczyła polska policja? Czy Donalda Trumpa czeka impeachment? Czym jest Brexit i czy otwarta Europa zamknie się w przestrzeni państw narodowych?


Posłuchaj o czym mówili mec. Roman Giertych, prof. Tadeusz Iwiński oraz Paweł Zalewski tuż po wyjściu ze studia programu #BrutalnaPrawda


Przekroczone granice prawa

Mecenas Roman Giertych podkreśla, że problem brutalnosci policji, to nie kwestia ostatnich miesięcy.

- Od lat mamy problem z brutalnością polskiej policji, ale dotychczas ta brutalność była ścigana. Policja i prokuratura miała pełną wiedzę (...), że właściwie zamordowano tego chłopca i nie zrobili nic. Tego jeszcze w Polsce nie było, żeby morderstw nie ścigać - mówi Roman Giertych.

Zdanie prof. Tadeusza Iwińskiego Donalda Trumpa może czekać odwołanie ze stanowiska przed końcem kadencji. Zaskakujące są zeznania odwołanego szefa FBI i mogą doprowadzić do wszczęcia procedury impeachmentu.

- Nie można wykluczyć impeachmentu - zaznacza prof. Tadeusz Iwiński. - To się może rozpocząć, ale jak przyjedzie do Polski będzie jeszcze prezydentem - dodaje.

Dotychczas tę procedurę wszczęto wobec dwóch prezydentów USA: Andrew Johnsona 140 lat temu i ostatnio Billa Clintona. Nie zakończyła sie dla nich odwołaniem. Z funkcji sam zrezygnował Nixon.  

Nowe granice Unii

Paweł Zalewski zaznacza, że na Brexicie straci nie tylko Zjednoczone Królestwo, ale wszystkie państwa Unii Europejskiej.

- Mam tylko nadzieję, że nie będzie więcej krajów, które pójdą w ślad za Brytyjczykami - dodaje Paweł Zalewski.

 

Czytaj więcej