Czytasz: Kaznodzieja Tadeusz Cymański

Kaznodzieja Tadeusz Cymański

„Czy pan Bóg przyjdzie z interwencją i da nam drugi raz samodzielną władzę? Nie wiem.”

prawie jak kongresmen z texasu

Żory. Mała salka tuż obok kościoła parafialnego przy rynku. Spotkanie z posłem Tadeuszem Cymańskim zaplanowano na 19:15. Organizatorzy liczyli, że ludzie tłumnie przyjdą na spotkanie z wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS prosto po zakończonej mszy. Ostatecznie w salce zebrało się 18 osób. Oficjalny tytuł spotkania otwartego - „Rodzina fundamentem państwa”. Sporo było jednak przemyśleń osobistych posła Cymańskiego: o wsparciu samego Boga, programie 500+, sytuacji w klubie, relacjach między frakcjami, trochę o wolnych niedzielach i odwadze politycznej. Wszystko przeplatane cytatami z Biblii, fragmentami pieśni i modlitw.

God bless PiS

Były bankowiec, samorządowiec z ośmioletnim stażem w fotelu burmistrza mówił o swoich dwudziestoletnich doświadczeniach w parlamentach polskim i europejskim. Zdobycie większości mandatów przez PiS w tej kadencji Sejmu poseł przypisuje wsparciu samego Boga. Dzięki boskiemu wsparciu możliwe było odebranie blisko 4 proc. głosów SLD przez Adriana Zandberga. To finalnie pozostawiło partię Leszka Milera poza parlamentem, a koalicji rządowej zapewniło większość.

- Czy pan Bóg przyjdzie z interwencją i da nam drugi raz samodzielną władzę? Nie wiem - mówi poseł Tadeusz Cymański.

„sto razy łatwiej nie dać niż zabrać”

Wiceprzewodniczący klubu PiS nie ukrywał, że rządowy program 500+ jest realnie programem socjalnym. Za sukces uznał wyciągnięcie z ubóstwa ponad 90 proc. dzieci oraz zmniejszenie kontrastów między najbogatszymi a najbiedniejszymi. To drugie miało być marzeniem nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Program spełnił przede wszystkim funkcję socjalną. Wspaniale... ale zdecydowanie większym problemem jest kwestia dzietności. Stawką jest demografia - mówi poseł Cymański - Nie da się ukryć tej prawdy, że sukces w tym zakresie  jest…

- Niewielki - kończą zebrani i przytakują.

O samym programie mówił słowami Ludwika Dorna: „Sto razy łatwiej nie dać, niż zabrać”. Wolałby, żeby zgodnie z obecnymi zasadami od początku przeznaczano 300 zł. Z kolei 700 zł miałoby trafiać na „każde nowe dziecko”.

- Każda partia, która obniży 500+ choćby o 100zł, przegra wybory - pada głos z sali.

Poseł tłumaczy, że chce zmian w programie dla najbogatszych. Prawo do 500+ miałyby utracić te rodziny, w których przychód netto na osobę przekracza 2,5 tys. lub 3 tys. Rozmowy trwają.

- Na tym PiS nie tylko nie straci, ale zyska - ocenia poseł Cymański. - Rozumiem politykę i propagandę, ale cały system powinien być oparty o kierowanie pomocy tam, gdzie jest potrzebna - dodaje.

"Dajmy ludziom wolne niedziele"

Przyznaje, że jest w Polsce kwestia nie załatwiona od czasu obalenia komunizmu. To wolne niedziele, o które walczyli już robotnicy.

- Powinienem był wstać i pyszczyć będąc w AWS-ie, ale byłem młody i na dorobku. Uczciwych ludzi wcale nie jest tak mało, ale odważnych jak na lekarstwo - nie ukrywa Cymański. - To jest dla mnie honorowa sprawa - dodaje.

"Nie dzielę ludzi na dobrych i złych"

Tadeusz Cymański jest wiceprzewodniczącym klubu PiS, ale ma legitymację partyjną Solidarnej Polski. Cymański o Kaczyńskim nie wspomina, podkreśla jednak, że sam nikogo nie wyzywał od „komunistów i złodziei”.

- Dla mnie nawet najgorsi z najgorszych są Polakami. Mamy ogromne szanse, żeby wygrać kolejną kadencję, ale bardzo łatwo to zmarnować - ocenia Cymański. - Księga Mądrości mówi: wielu zginęło od miecza, ale jeszcze więcej z języka.

„Dbajmy o nasz elektorat”

Tadeusz Cymański przyznaje, że sam twardy elektorat PiS nie da kolejnego zwycięstwa. Jego zdaniem trzeba przekonać centrum. Jednocześnie przyznaje, że likwidacja najwyższej stawki podatkowej dla najbogatszych poziomie 40 proc. było błędem.

- Nie można dawać siana cudzym koniom. Nie dość, że kasę wzięli, to nami gardzili. Tego już też nikt nie cofnie. To były błędy.

„Przybądź, Duchu Święty”

Półtoragodzinne spotkanie z Tadeuszem Cymańskim przeplatały fragmenty Pisma świetego, wersy z pieśni kościelnych i modlitw. Osobliwym podsumowaniem rozmów o 500+ i rodzinie jako fundamencie państwa był cytat z hymnu do Ducha Świętego.

- Chcę podziękować za to spotkanie. W tych czasach przyjście zaproszonych ludzi jest ogromnym sukcesem. I niech nam Pan Bóg błogosławi, bo bez Twojego tchnienia cóż jest wśród stworzenia? Jeno cierń i nędze - podsumował poseł Tadeusz Cymański.

Czytaj więcej