Czytasz: Kawa po ukraińsku. Jak smakuje?

Kawa po ukraińsku. Jak smakuje?

Odświeżenie hashtagu #POLUKR szansą na przełamanie stereotypów?

25 lat sąsiedzkiej współpracy

2 grudnia 1991 roku Polska jako pierwsze państwo na świecie uznała swojego wschodniego sąsiada - Ukrainę za niepodległe państwo. Dziś prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przyjechał na jednodniową wizytę do Warszawy. W sierpniu zaprosił go prezydent Andrzej Duda. Podczas wspólnej konferencji padło dużo ciepłych słów z każdej ze stron.

Panowie podpisali dwie ważne umowy. Prezydenci przyjęli deklarację o współpracy w dziedzinie infrastruktury energetycznej oraz umowę ogólną dotyczącą wzajemnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

(nie)bezpieczeństwo czai się po pracy?

Od kilku lat widać znaczny wzrost udziału Ukraińców w polskim rynku pracy, i to nie tylko w przygranicznych miejscowościach. Jednak o ile ukraińscy pracownicy szanowani są przez firmy, to różnie bywa z szacunkiem po pracy.

Policja w Gliwicach musiała poprosić internautów o pomoc w ustaleniu sprawcy pobicia obywateli Ukrainy podróżujących autobusem linii 32 w Gliwicach. Do napaści, a później kradzieży doszło we wrześniu. Trzech mężczyzn napadło na dwójkę Ukraińców, pobiło ich, a następnie próbowało okraść z plecaków i telefonów komórkowych. Funkcjonariusze złapali dwójkę napastników, trzeci - uciekł. Śledczy udostępnili wizerunek i po jednym dniu ustalili, że podejrzany to 19-latek z Gliwic.

stereotypy w głowach Polaków

Ukraina kojarzy się obecnie Polakom z trudną sytuacją na Krymie, biedą i zacofaniem. Jest to państwo, które oferuje nam Polakom świetną kuchnię, pyszne słodycze i aromatyczną kawę. Turyści jadący na Ukrainę traktowani są tam tak, jak zagraniczni w Polsce. Gościnność i otwartość, to cechy, które łączą nasze narody. Ponieważ ukraińska gospodarka tworzy się na nowo, Ukraińcy przyjeżdżają do nas, aby tu pracować, ale również studiować.

20-latki z Ukrainy robią więcej niż politycy?

Są o rok starsze od wspomnianego wcześniej chuligana. Nie pochodzą z Gliwic, a z miejscowości Czerkasy i Iwaniwka, które znajdują się na terytorium Ukrainy. Mają po 20 lat i głowy pełne pomysłów. Na co dzień studiują na Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, tam też mieszkają. Mariia i Zhanna studiują International Business. Dziewczyny nie próżnują i starają się już teraz zdobyć doświadczenie. Podczas stażu w katowickiej agencji public relations dziewczyny postanowiły ożywić hashtag #POLUKR, który szczyty popularności ma już dawno za sobą. Dziewczyny oznaczając w ten sposób swoje wpisy na blogu Cafe Ukraina i w mediach społecznościowych, prezentują w formie wywiadów portrety Ukraińców, którzy z różnych powodów przybyli do Polski.

Z PIŁKARSKICH boisk pod domowe strzechy

Euro 2012 połączyło Polskę i Ukrainę. Wspólny cel i trud zbliżył oba narody. Na fali tamtych dni i emocji dziewczyny uruchomiły swoją internetową kafejkę. Tutaj może zajrzeć każdy - Polak, Ukrainiec, po co? Po to, żeby poznać bliżej bohaterów ich bloga - Cafe Ukraina. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ dziewczyny najczęściej przy kawie spotykają się z bohaterami kampanii i rozmawiają o ich doświadczeniach w Polsce. Architekt, biznesmeni obu płci i pracownicy branży IT - takie osoby prezentują na swoim blogu dziewczyny.

Dołącz do akcji i zrób sobie zdjęcie

Studentki z Dąbrowy w planach mają kolejne wywiady. Poza swoimi rodakami chcą przepytać polskich pracodawców. Każdy może wesprzeć ich pracę. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie z hashtagiem #POLUKR

Polecamy ich bloga: http://cafeukraina.tumblr.com/

 

 

Czytaj więcej