Czytasz: MSZ nie potwierdza, że w zamachu zginęli Polacy

MSZ nie potwierdza, że w zamachu zginęli Polacy

Media społecznościowe podają informacje, że wśród ofiar czwartkowego zamachu jest mieszkanka Katowic. Ministerstwo dementuje.

Pojawiły się informacje, że wśród poszkodowanych w zamachu w Barcelonie, było co najmniej kilkudziesięciu cudzoziemców. MSZ nie potwierdziło informacji o tym, że wśród nich są Polacy. Ministerstwo nie komentuje też informacji, które pojawiły się w mediach społecznościowych.

„Dzielnica Załęże” podała na Twitterze, że jedną z ofiar śmiertelnych jest mieszkanka Katowic. Jej chłopak miał odnieść poważne rany i trafić w ciężkim stanie do szpitala.

Ale pojawił się też drugi wpis z przeprosinami, że nie chodzi o zamach, ale o wypadek komunikacyjny. 

 


Z informacji przekazanych dotychczas przez władze miejscowe wśród ofiar ataków terrorystycznych przeprowadzonych na terenie Katalonii nie ma obywateli Polski - poinformował w piątek Konsulat Generalny RP w Barcelonie.

 

Konsulat zaapelował jednocześnie do Polaków przebywających w regionie o "zachowanie szczególnej ostrożności" oraz "podporządkowywanie się decyzjom sił porządkowych".

Zwrócono się też z prośbą do osób posiadających "jakiekolwiek informacje dotyczące aktów terrorystycznych jakie miały miejsca w Barcelonie i Cambrils" o kontakt telefoniczny pod numerem (+34) 937 285 220 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (pod adresem: mossos.terrorisme@gencat.cat). Przypomniano również, że polski resort spraw zagranicznych uruchomił specjalną infolinię (pod numerem +48 22 523 8604) dla osób zaniepokojonych o bliskich przebywających w Katalonii.

 

- Hiszpańskie władze dotychczas nie potwierdziły, by ucierpieli polscy obywatele  - podkreśliło MSZ na twitterze.

Zamach w Barcelonie i Cambrilis

Zginęło 14 osób, a ponad 100 zostało rannych w zamachu z użyciem furgonetki na zatłoczonej ulicy w Barcelonie. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS). Kierowcy pojazdu nie udało się dotychczas zatrzymać. Kierowca wjechał na promenadę popularnej wśród turystów ulicy Las Ramblas, w centrum miasta i jadąc zygzakiem taranował wszystkie osoby, które znalazły się na jego drodze. Później opuścił pojazd i uciekł pieszo.

W piątek nad ranem doszło do drugiego już, po masakrze w Barcelonie, ataku terrorystycznego w Hiszpanii. Od kul policji w nadmorskim kurorcie Cambrils zginęło tam 5 napastników. 7 osób, w tym policjant zostało rannych.

Według lokalnych władz wśród rannych w Barcelonie jest co najmniej kilkudziesięciu cudzoziemców.

Francuskie MSZ w wydanym komunikacie poinformował o dwudziestu sześciu obywatelach Francji rannych w czwartkowym zamachu terrorystycznym w Barcelonie; co najmniej 11 z nich jest w stanie ciężkim. Wśród ofiar śmiertelnych czwartkowego zamachu terrorystycznego w Barcelonie zidentyfikowano też obywatelkę Belgii – poinformowało w piątek MSZ w Brukseli. Kilku obywateli tego kraju zostało również rannych. Rzecznik MSZ Niemiec Martin Schaefer poinformował w piątek, że w zamachu terrorystycznym w Barcelonie rannych zostało 13 obywateli Niemiec. 

 

 

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Kultura
11 minut temu „Jestem ze Śląska, czyli Znikąd. Bo kim są Ślązacy?” Wspominamy znamienne słowa Kazimierza Kutza

Dosadne, mocne, niejednokrotnie wulgarne, ale przede wszystkim nie pozwalające pozostawać obojętnym.

News
około 1 godziny temu Kierowca był tak pijany, że nie przeszkadzała mu jazda bez... opony! [ZDJĘCIA]

Policjanci z Namysłowa spotkali się z niecodzienną sytuacją.

News
2 godzin temu Rok więzienia w zawieszeniu za śmierć dwóch nastolatek

Arkadiusz O., potrącił na przejściu dla pieszych trzy osoby, dwie z nich zginęły. Zapadł wyrok w jego sprawie.

News, Kultura, Koncerty
3 godzin temu Zespół Scorpions zagra w Gliwicach! [BILETY, SCORPIONS GLIWICE 2019]

Zespół Scorpions zagra koncert w Gliwicach. Wkrótce ruszy sprzedaż biletów.

News
3 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
3 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi