Czytasz: MSZ nie potwierdza, że w zamachu zginęli Polacy

MSZ nie potwierdza, że w zamachu zginęli Polacy

Media społecznościowe podają informacje, że wśród ofiar czwartkowego zamachu jest mieszkanka Katowic. Ministerstwo dementuje.

Pojawiły się informacje, że wśród poszkodowanych w zamachu w Barcelonie, było co najmniej kilkudziesięciu cudzoziemców. MSZ nie potwierdziło informacji o tym, że wśród nich są Polacy. Ministerstwo nie komentuje też informacji, które pojawiły się w mediach społecznościowych.

„Dzielnica Załęże” podała na Twitterze, że jedną z ofiar śmiertelnych jest mieszkanka Katowic. Jej chłopak miał odnieść poważne rany i trafić w ciężkim stanie do szpitala.

Ale pojawił się też drugi wpis z przeprosinami, że nie chodzi o zamach, ale o wypadek komunikacyjny. 

 


Z informacji przekazanych dotychczas przez władze miejscowe wśród ofiar ataków terrorystycznych przeprowadzonych na terenie Katalonii nie ma obywateli Polski - poinformował w piątek Konsulat Generalny RP w Barcelonie.

 

Konsulat zaapelował jednocześnie do Polaków przebywających w regionie o "zachowanie szczególnej ostrożności" oraz "podporządkowywanie się decyzjom sił porządkowych".

Zwrócono się też z prośbą do osób posiadających "jakiekolwiek informacje dotyczące aktów terrorystycznych jakie miały miejsca w Barcelonie i Cambrils" o kontakt telefoniczny pod numerem (+34) 937 285 220 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (pod adresem: mossos.terrorisme@gencat.cat). Przypomniano również, że polski resort spraw zagranicznych uruchomił specjalną infolinię (pod numerem +48 22 523 8604) dla osób zaniepokojonych o bliskich przebywających w Katalonii.

 

- Hiszpańskie władze dotychczas nie potwierdziły, by ucierpieli polscy obywatele  - podkreśliło MSZ na twitterze.

Zamach w Barcelonie i Cambrilis

Zginęło 14 osób, a ponad 100 zostało rannych w zamachu z użyciem furgonetki na zatłoczonej ulicy w Barcelonie. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS). Kierowcy pojazdu nie udało się dotychczas zatrzymać. Kierowca wjechał na promenadę popularnej wśród turystów ulicy Las Ramblas, w centrum miasta i jadąc zygzakiem taranował wszystkie osoby, które znalazły się na jego drodze. Później opuścił pojazd i uciekł pieszo.

W piątek nad ranem doszło do drugiego już, po masakrze w Barcelonie, ataku terrorystycznego w Hiszpanii. Od kul policji w nadmorskim kurorcie Cambrils zginęło tam 5 napastników. 7 osób, w tym policjant zostało rannych.

Według lokalnych władz wśród rannych w Barcelonie jest co najmniej kilkudziesięciu cudzoziemców.

Francuskie MSZ w wydanym komunikacie poinformował o dwudziestu sześciu obywatelach Francji rannych w czwartkowym zamachu terrorystycznym w Barcelonie; co najmniej 11 z nich jest w stanie ciężkim. Wśród ofiar śmiertelnych czwartkowego zamachu terrorystycznego w Barcelonie zidentyfikowano też obywatelkę Belgii – poinformowało w piątek MSZ w Brukseli. Kilku obywateli tego kraju zostało również rannych. Rzecznik MSZ Niemiec Martin Schaefer poinformował w piątek, że w zamachu terrorystycznym w Barcelonie rannych zostało 13 obywateli Niemiec. 

 

 

Czytaj więcej