Czytasz: Katowiczanin zagrał na Kwirynale

Katowiczanin zagrał na Kwirynale

Koncert w Pałacu Prezydenckim w Rzymie.

W Pałacu Prezydenckim na Kwirynale w Rzymie, w koncercie zorganizowanym dziś przez ambasadę RP we Włoszech, wystąpił znakomity polski pianista, katowiczanin Szczepan Kończal. Zagrał kompozycje Fryderyka Chopina: polonezy, mazurki, nokturny i fantazje. 

Pianista jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej, zwycięzcą międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi w Mediolanie w 2010 roku i w Timisoarze w Rumunii w 2011 roku.

Uczył się w klasie fortepianu u Józefa Stompla w Liceum Muzycznym w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 2004). Następnie studiował grę na fortepianie pod kierunkiem tego samego profesora w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w 2009 z najwyższym wynikiem i medalem "Primus Inter Pares".

Pianistyczne umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Dang Thai Sona, Wiktora Mierżanowa, Johna Perry'ego, Lee Kum-Singa, Bernarda Ringeissena, Davida Moroza, Rudolfa Bernatika, Dana Zhaoyi, Josepha Banowetza, Aleksieja Orłowieckiego, Anthony'ego Spiriego, Waldemara Wojtala, Adama Wodnickiego, Jerzego Sterczyńskiego, Krzysztofa Jabłońskiego, Andrzeja Jasińskiego i Krystiana Zimermana.

Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. Koncertował w wielu miastach Polski, a także w Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Japonii, Turcji, Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, w Niemczech, Norwegii, Czechach, Gruzji, Estonii, na Litwie, Ukrainie i Słowacji.

Występował z towarzyszeniem wielu światowych orkiestr.

W dzisiejszym jego koncercie w Rzymie uczestniczył m.in minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski.

Czytaj więcej