Czytasz: Katowiczanie solidarni z Senerem

Katowiczanie solidarni z Senerem

01:48
Mieszkańcy Katowic zebrali się w lokalu, w którym doszło do rasistowskiego ataku. Chcą miasta otwartego na wszystkich.

 

10 lutego. Piątkowy wieczór. Kebab przy ulicy Piotra Skargi. Dwóch mężczyzn obraża pracującego w lokalu Nepalczyka. Rasistowskie teksty kieruje też pod adresem właściciela lokalu Senera Dikmelika. Niszczy kasę fiskalną i terminal do płatności zbliżeniowych. Nie powstrzymują się także przed obrażaniem i opluwaniem jednej z pracownic.

Tydzień później w tym samym miejscu zebrali się katowiczanie. Chcieli zamanifestować, że nie zgadzają się na takie zachowanie w swoim mieście. Chcieli okazać poparcie dla właściciela, ale i wszystkich obcokrajowców mieszkających w regionie. 

- Nie godzimy się na rasizm i przemoc w naszym mieście. Nie wyobrażamy sobie, by mogło być inne niż otwarte i tolerancyjne - mówił radny Sejmiku Jarosław Makowski

Posłanka Monika Rosa mówiła, że od czasu jesiennych wyborów o 40% wzrosły zachowania rasistowskie. Za rozprzestrzeniającą się mowę nienawiści mają być odpowiedzialni politycy, którzy dają na takie zachowania przyzwolenie. 

- Zlikwidowano zespół działający przy MSWiA, który doradzał w zakresie praw człowieka. Wycofano podręcznik dla policjantów dotyczący reagowania w wypadku agresji na tle narodowościowym - wyjaśniała Monika Rosa


ZOBACZ NAGRANIE ATAKU Z KAMERY MONITORINGU


Syn właściciela lokalu, Alpay Dikmelik jest uczniem III klasy Liceum im. A. Mickiewicza. To laureat olimpiady geograficznej. Jest też członkiem Młodzieżowej Rady Miasta Katowice.

- 99,9% ludzi by tak nie zrobiło. Jest jednak ten 0,01% ludzi, który jest zdolny do takich rzeczy - oceniał rasistowskie zachowania z ubiegłego tygodnia. - Jestem Polakiem i jestem Turkiem. W 100% jednocześnie - dodał.

Dla Senera Dikmelika, właściciela lokalu, bardzo ważny jest każdy gest poparcia. W Polsce mieszka już ponad 20 lat. 

- Czujemy, że nie jesteśmy sami. Nie jesteśmy bezbronni. Prawo stoi za nami - mówił Sener Dikmelik.

Swoje poparcie udzielili też radni miasta Katowice Magdalena Wieczorek, Marek Nowara i Witold Witkowicz. Mówili o konieczności podniesienia bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców i gości miasta.

Czytaj więcej