Czytasz: Katowiczanie solidarni z Senerem

Katowiczanie solidarni z Senerem

01:48
Mieszkańcy Katowic zebrali się w lokalu, w którym doszło do rasistowskiego ataku. Chcą miasta otwartego na wszystkich.

 

10 lutego. Piątkowy wieczór. Kebab przy ulicy Piotra Skargi. Dwóch mężczyzn obraża pracującego w lokalu Nepalczyka. Rasistowskie teksty kieruje też pod adresem właściciela lokalu Senera Dikmelika. Niszczy kasę fiskalną i terminal do płatności zbliżeniowych. Nie powstrzymują się także przed obrażaniem i opluwaniem jednej z pracownic.

Tydzień później w tym samym miejscu zebrali się katowiczanie. Chcieli zamanifestować, że nie zgadzają się na takie zachowanie w swoim mieście. Chcieli okazać poparcie dla właściciela, ale i wszystkich obcokrajowców mieszkających w regionie. 

- Nie godzimy się na rasizm i przemoc w naszym mieście. Nie wyobrażamy sobie, by mogło być inne niż otwarte i tolerancyjne - mówił radny Sejmiku Jarosław Makowski

Posłanka Monika Rosa mówiła, że od czasu jesiennych wyborów o 40% wzrosły zachowania rasistowskie. Za rozprzestrzeniającą się mowę nienawiści mają być odpowiedzialni politycy, którzy dają na takie zachowania przyzwolenie. 

- Zlikwidowano zespół działający przy MSWiA, który doradzał w zakresie praw człowieka. Wycofano podręcznik dla policjantów dotyczący reagowania w wypadku agresji na tle narodowościowym - wyjaśniała Monika Rosa


ZOBACZ NAGRANIE ATAKU Z KAMERY MONITORINGU


Syn właściciela lokalu, Alpay Dikmelik jest uczniem III klasy Liceum im. A. Mickiewicza. To laureat olimpiady geograficznej. Jest też członkiem Młodzieżowej Rady Miasta Katowice.

- 99,9% ludzi by tak nie zrobiło. Jest jednak ten 0,01% ludzi, który jest zdolny do takich rzeczy - oceniał rasistowskie zachowania z ubiegłego tygodnia. - Jestem Polakiem i jestem Turkiem. W 100% jednocześnie - dodał.

Dla Senera Dikmelika, właściciela lokalu, bardzo ważny jest każdy gest poparcia. W Polsce mieszka już ponad 20 lat. 

- Czujemy, że nie jesteśmy sami. Nie jesteśmy bezbronni. Prawo stoi za nami - mówił Sener Dikmelik.

Swoje poparcie udzielili też radni miasta Katowice Magdalena Wieczorek, Marek Nowara i Witold Witkowicz. Mówili o konieczności podniesienia bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców i gości miasta.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News
41 minut temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
4 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
4 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
4 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
5 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News, Weekend
7 godzin temu Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]

Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...