Czytasz: W Katowicach kolejny raz zawisną dziecięce buciki

W Katowicach kolejny raz zawisną dziecięce buciki

Katowiczanie będą protestować przeciwko pedofilii w kościele. Dlaczego teraz?

Po raz pierwszy dziecięce buciki zawisły na płotach wokół polskich kościołów w sierpniu. W różnych rozmiarach, kolorach, dziewczęce, chłopięce. Symbolizowały dzieci, które padły ofiarą molestowania ze strony księży. Wtedy był to pierwsza polska odsłona światowej akcji "Baby Shoes Remember". Katowickaakcja nawiązuje do tej symboliki. Stoi za nią inicjatywa obywatelska DOŚĆ Milczenia z Krakowa oraz Śląska Grupa Obywatelska. Także ten protest ma na celu nagłośnienie problemu pedofilii w Kościele katolickim.  

- Dziecięce buciki — to nawiązanie do akcji "Bucik pod choinkę", która odbyła się trochę wcześniej. Takim symbolicznym sposobem chcemy oskarżyć sprawców oraz uwrażliwić opinię publiczną na los dzieci wykorzystywanych seksualnie przez księży - mówi Katarzyna Wójtowicz, członek "DOŚĆ Milczenia" z Krakowa. 

"PEDOFILII NIE ODPUSZCZAMY" 

Protest rozpocznie się na placu Szewczyka. Tam organizatorzy protestu wygłoszą krótkie przemówienia o aktualnej sytuacji pedofilii w kościele katolickim. Będzie także poruszony temat ostatniej konferencji w Sejmie, na której nie było obecnych przedstawicieli kościoła. Spod placu Szewczyka uczestnicy protestu przejdą na ulice Warszawską przed Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Właśnie w tym miejscu organizatorzy chcą ubrać choinkę w dziecięce buciki. Demonstracja odbędzie się pod hasłem  "Pedofilii nie odpuszczamy" oraz "Wierzymy ofiarom. Oskarżamy sprawców". 

- Nasz główny cel polega na odtajnieniu dokumentów w dochodzeniach wewnątrzkościelnych, dotyczącej przemocy seksualnej przez księży. Drugim żądaniem jest powołanie niezależnej komisji, która zbada kwestię przestępstw seksualnych w kościele katolickim. Ostatnim żądaniem jest wyrzucenie wszystkich sprawców ze stanu duchowieństwa - mówi Katarzyna Wójtowicz. Chodzi tu o tych, którzy byli oskarżeni, którzy odsiedzieli wyroki, którzy są podejrzani, ale z różnych powodów nie znaleźli się w sądzie oraz wszystkich osób, które wiedziały, ale nic z tym nie zrobiły. 

KATOWICE TO TYLKO POCZĄTEK

Inicjatywa obywatelska DOŚĆ Milczenia prowadzi swoją działalność głównie w Krakowie. Katowice są pierwszym punktem ogólnopolskiej akcji.

- Teraz postanowiliśmy poszerzać naszą działalność na inne miasta. Katowice to tylko początek. Wybraliśmy to miasto, ponieważ na wcześniejszych protestach w Krakowie pojawiło się dużo mieszkańców województwa śląskiego.  Zależy nam, by dotrzeć do jak największej liczby osób - mówi Katarzyna Wójtowicz. 

KOŚCIÓŁ NIE MILCZY

Jeszcze w sierpniu papież Franciszek spotkał się w Irlandii z 8 ofiarami pedofilii. W tym czasie w Częstochowie obradowała Rada Biskupów Diecezjalnych. Jedną z podjetych przez duchownych decyzji było wdrożenie programu zapobiegającego przypadkom pedofilii w polskim kościele. Prymas polski, abp Wojciech Polak, podkreślił, że „w każdej polskiej diecezji zostanie opracowany i wdrożony w życie program prewencji przed przestępstwami wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym”. We wtorek arcybiskup Wiktor Skworc powołał właśnie taki zespół w archidiecezji katowickiej. Na jego czele stanął ks. Grzegorz Strzelczyk. Sekretarzem zespołu został ks. Łukasz Płaszewski, który od ubiegłego roku jest też delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży. 

– Naszym zadaniem jest wypracowanie dokumentu, który będzie obejmował różne sektory pracy z dziećmi i młodzieżą w jednostkach kościelnych – mówi ks. dr Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący zespołu. – Musimy także pracować w kierunku tworzenia świadomości tego, że problem nadużyć seksualnych nie jest tylko problemem Kościoła, ale jest problemem społecznym – dodaje.

 

Czytaj więcej