Czytasz: Katowiczanie będą musieli wymienić dowody?

Katowiczanie będą musieli wymienić dowody?

Ulica 9 maja zmieni nazwę na ul. mjr. Henryka Dobrzańskiego?

W Dąbrówce Małej znajduje się ulica 9 maja, której nazwa musi zostać zmieniona. Odnosi się ona bowiem do „Dnia Zwycięstwa 1945 roku”. To konieczność, która wynikła w związku z dekomunizacją ulic w Katowicach.

9 maja, ale 1921 r. 

Grupa Burowiec nazwę ulicy z komunistyczną datą 9 maja, chciała zmienić na ulicę 9 maja, ale odnoszącą się do wydarzenia niemającego związku z tym okresem. Ulica o tej samej nazwie upamiętniałaby wydarzenie z 1921 r. Wówczas w Dąbrówce Małej zakończyły się, trwające od 6 maja tego roku rokowania pomiędzy Wojciechem Korfantym i powstańcami śląskimi a przedstawicielami Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej dla Górnego Śląska.

Ziętek zniknie z miejskiej tkanki?

 - Niestety w Dąbrówce Małej: ulica 9 Maja została zmieniona na ul. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" – informuje Małgorzata Norek z grupy Burowiec.

Jak tłumaczy Norek taka była decyzje Zespołu do spraw nazewnictwa ulic i placów w Katowicach.

- To tylko decyzja zespołu, teraz czekamy na decyzję komisji, jest jeszcze szansa – dodaje Norek.

Posiedzenie Komisji Organizacyjnej, podczas której zostanie omówiona sprawa zmiany nazwy ulicy, odbędzie się 19 września.

Mieszkańcy Dąbrówki Małej mają jednak nadzieję, że nazwa ich ulicy nie ulegnie zmianie, a będzie upamiętniać inne wydarzenie. Tym sposobem katowiczanie nie będą musieli wymieniać dokumentów.

Czytaj więcej