Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowickie rowery coraz bardziej popularne

rower fot. R. Kazmierczak 3

rower fot. R. Kazmierczak 3

24 października obchodzone było Międzynarodowe Święto Roweru! Katowice od lat stawiają na promocję roweru jako środka transportu. W mieście działa największy w regionie system wypożyczalni rowerów miejskich, który z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. Choć sezon jeszcze trwa, to do połowy października zanotowano już ponad 190 tys. wypożyczeń rowerów! 

– System rowerów miejskich to bardzo ważna inicjatywa, którą od wielu lat konsekwentnie rozwijamy. Powiększa się liczba rowerów, stacji rowerowych, dróg dla rowerów, a także mniejszych elementów, które rowerzystom ułatwiają funkcjonowanie, np. stojaków czy stacji napraw. Z roku na rok sieć się powiększa, a to sprawia, że coraz więcej katowiczan z niej korzysta – podsumowuje działanie systemu Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rowery to środek transportu coraz chętniej wybierany przez katowiczan. Miesiącem, w którym wypożyczono najwięcej jednośladów, był czerwiec – ponad 41 tys. razy. Następne w kolejności były maj i lipiec – po ponad 38 tys., a w sierpniu było to ponad 34 tys. wypożyczeń. Obecnie użytkownicy mogą korzystać z ponad 1000 jednośladów oraz 125 stacji. Aby wypożyczyć rower, wystarczy się zarejestrować w systemie, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami podawanymi w aplikacji. W tym sezonie zarejestrowało się ponad 15 tys. nowych użytkowników, co daje łącznie ponad 117 tys. użytkowników.

Jeździmy rowerami coraz dalej 

Najpopularniejsza trasa wypożyczanych rowerów biegła od Rynku do KTBS – Krasińskiego 14. Na tym odcinku system zanotował 502 przejazdy, natomiast w przeciwnym kierunku 434. Od Campingu 215 do Doliny Trzech Stawów były 403 przejazdy, a między stacjami Ligota – Wczasowa i Śląska – Medyków – 398.

Najczęściej użytkownicy korzystali ze stacji Katowice – Rynek, która zanotowała prawie 9 tys. wypożyczeń. Następna najpopularniejsza lokalizacja to Dworzec PKP – Młyńska – tam odnotowano ponad 5,5 tys. wypożyczeń. Połowa działających stacji miała ponad 1 tys. wypożyczeń.

Dniami, które cieszyły się największym zainteresowaniem rowerzystów, były 5 i 12 czerwca – w oba dni odnotowano po ponad 2 tys. wypożyczeń. Co ciekawe – podczas tych dni dużo więcej osób niż zazwyczaj wypożyczało rower na 1 h. Najczęściej rower jest wypożyczany na czas do 15 min – dzięki coraz gęstszej sieci stacji, w których rower można wypożyczyć i zwrócić staje się on środkiem zastępującym samochód w mieście. Natomiast obecność w pobliżu miejsc takich jak parki sprzyja wypożyczaniu rowerów w czasie wolnym, kiedy możemy spokojnie relaksować się. Dla wielu osób rower stał się codziennym środkiem lokomocji. Rekordzista w tym sezonie korzystał z systemu aż 447 razy. Z kolei rower najczęściej wypożyczany był w użytku 461 razy. 

Przybywa nowych dróg dla rowerzystów 

Z roku na rok przybywa dróg rowerowych w Katowicach.  Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach buduje i remontuje drogi dla rowerów, a także stawia stojaki rowerowe i stacje naprawy rowerów w różnych częściach miasta. Oprócz budowy nowych stojaków zajmuje się również remontowaniem zdewastowanych.

Największym podmiotem, który buduje drogi rowerowe, jest spółka Katowickie Inwestycje S.A., realizująca połączenia rowerowe w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Katowicka Infrastruktura Rowerowa”. W ramach przedsięwzięcia m.in. w pierwszej połowie tego roku oddana do użytku została trasa łącząca ul. Gospodarczą z terenami Doliny Trzech Stawów i ul. Lotnisko. W najbliższym czasie oddany zostanie kolejny odcinek drogi rowerowej – pomiędzy Nikiszowcem i Giszowcem, biegnący wzdłuż ul. Szopienickiej. Trwa również budowa zjazdu rowerowego od strony Koszutki w rejonie ronda im. gen. Jerzego Ziętka. Niedługo rozpocznie się realizacja kolejnego odcinka drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Gospodarczej. W następnej kolejności realizowane będą drogi rowerowe wzdłuż ulicy Francuskiej na odcinku od ul. Lotnisko do ulicy Trzech Stawów oraz wzdłuż ulicy Hallera – rozpoczęcie ich budowy planowane jest na przełomie 2022 i 2023r. Ponadto trwa opracowywanie dokumentacji projektowych dla kolejnych dróg rowerowych, których rozpoczęcie realizacji jest przewidziane na przyszły rok – to m.in. realizacja pierwszego etapu velostrady w śladzie nieczynnej linii kolejowej na odcinku od ul. Huberta do ul. Kolistej. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024