Czytasz: Katowicki tunel znowu straszy [ZDJĘCIA i WIDEO]

Katowicki tunel znowu straszy [ZDJĘCIA i WIDEO]

Po pierwszym w Polsce muzycznym tunelu zostało już tylko wspomnienie.

Przejście podziemne między ul. Tylną Mariacką i Wojewódzką znowu obrzydza. Nie ma już śladu po artystycznej instalacji, która nawiązywała do tytułu Miasta Muzyki. W tej części miasta czas cofnął się o 10 lat. Znowu straszy.

 

W 2010 roku ponury tunel zmienił się w „Galerię bohaterów”. Na ścianach przypomniano sylwetki osób znaczących dla naszego regionu. Znalazło się tam malowidło wspominające Henryka Sławika, Stanisławę Dziuk-Waś czy Wawrzyńca Hajdę. Malowidła dość szybko zostały zniszczone. Jedne zamalowano. Inne odpadły wraz z fragmentami tynku. W ramach programu grantowego „Muzykogranty 2017” Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów postanowiono przerobić go na pierwszy w kraju tunel muzyczny.

Założeniami projektu było stworzenie instalacji artystycznej, która miała nawiązywać do dźwięku. Pomysłem na urzeczywistnienie tego założenia było wykonanie instalacji z rur PVC, które zwisając przypominały falę dźwiękową rozchodzącą się w przestrzeni miejskiej. Dodano kolorowe światła ledowe  i przerażający tunel zamienił się w przyjemne miejsce. Do czasu. Instalacja była niszczona. Teraz nie ma po niej śladu. Mury pokryły napisy przywracając tunelowy obrzydliwy charakter sprzed 10 lat. Choć miejscami hasła nawołują do dbanie o środowisko.

Czytaj więcej