Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowickie palmy przezimują w ciepłym miejscu.

Waga pojedynczej rośliny razem z donicą to kilka ton fot. K. Kalkowski

Choć październik tego roku zaskakiwał nas ciepłem, to niestety zbliża się czas, kiedy niskie temperatury staną się naszą codziennością. Na dzisiejszy dzień w Katowicach przywitaliśmy sezon letni z pożegnaniem – katowickie palmy zostały przewiezione do hali Katowickich Wodociągów, gdzie spędzą okres zimowy.

Katowickie palmy są już prawdziwymi symbolami miasta. Co roku ich pojawienie się na Rynku zapowiada nadejście wiosny i lata w Katowicach. Jednak, jak podkreśla prezydent Katowic, Marcin Krupa, ich wyjazd jest znakiem zbliżającej się zimy. To oznacza, że teraz przyjdzie czas na ich zimowanie w hali, aby znów powrócić na ulice miasta na wiosnę. Teraz miejsce na Rynku będzie przygotowywane na nadchodzący okres, który zdominuje jarmark świąteczny oraz inne zimowe atrakcje.

Katowickie palmy z historią

Katowickie palmy to wyjątkowe rośliny, które mają już ponad 60 lat. Po raz pierwszy pojawiły się w okolicach sztucznej Rawy w 2016 roku. To niezwykłe rośliny, wychowane z nasion feniksów kanaryjskich, przybyły do Gliwic w 1924 roku na wystawę roślin egzotycznych. Następnie Palmiarnia rozpoczęła uprawę nowych palm w 1956 roku. Początkowo, Miasto Katowice wypożyczało palmy z Gliwic, jednak później postanowiono je zakupić i od tamtej pory te imponujące rośliny stały się integralną częścią miasta.

Palmy są już częścią historii Katowic i mają swoje imiona: Grażynę, Anię, Kasię i Stasię. Ze względu na ich imponujący rozmiar, ich transport jest wyjątkowo wymagający. Każda palma osiąga około 5-6 metrów wysokości, a waga pojedynczej rośliny wraz z donicą wynosi kilka ton. Dlatego konieczne jest wykorzystanie dźwigu, który pomaga w załadunku na ciężarówkę, aby przewieźć je do miejsca zimowania. Palmy trafią teraz do hali Katowickich Wodociągów, znajdującej się w Oczyszczalni Ścieków Panewniki. Tam zostaną poddane odpowiedniej opiece, nawodnieniu oraz regularnym kontrolom przez pracowników Palmiarni Miejskiej w Gliwicach i Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. Aby zrekompensować brak naturalnego światła w okresie jesienno-zimowym, palmy zostaną oświetlone lampami sodowymi.

Historia odrodzenia zielonej katowic

Historia palmy w Katowicach sięga już lat 60. XX wieku, kiedy to pojawiły się na ulicach miasta. Pocztówki z tamtych czasów zachowały wizerunki palm znajdujących się na dzisiejszym placu Kwiatowym i przy wejściu na dworzec kolejowy.

Miasto Katowice jest miejscem ciągłego rozwoju zieleni miejskiej. Co roku sadzone jest kilkaset nowych drzew, a różne obszary są zazieleniane. Jednym z najbardziej efektownych przykładów jest ul. Warszawska, która niedawno przeszła metamorfozę i zyskała 70 nowych drzew oraz ponad 2,6 tys. krzewów. Dzięki takim inwestycjom i rozwojowi przestrzeni zielonych, centrum miasta staje się coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców, oferując piękne tereny do spacerów i relaksu.

Palmy w Katowicach stanowią nie tylko ozdobę, ale także symbol historii miasta, jego ciągłego rozwoju i troski o środowisko naturalne. Są one przypomnieniem, że przyroda może zakorzenić się w najmniej spodziewanych miejscach i dodawać uroku naszemu codziennemu życiu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024