Czytasz: "Kilometry dobra" dla dzieci z rodzin wykluczonych społecznie

"Kilometry dobra" dla dzieci z rodzin wykluczonych społecznie

Partnerami akcji są m.in. miasto Katowice, wielosekcyjny klub sportowy GKS Katowice oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Zajęcia i wakacje dla dzieci i młodzieży z wykluczonych społecznie rodzin żyjących w pogórniczych i pohutniczych dzielnicach Katowic będą sfinansowane dzięki rozpoczętej w czwartek katowickiej edycji akcji „Kilometry dobra”.

To międzynarodowa kampania, której uczestnicy pozyskują darczyńców w swoich miastach – koncerty, wystawy, zbiórki do puszek, przelewy internetowe, darowizny, aukcje czy sprzedaż gadżetów. Kilka dni przed finałem zebrane pieniądze są wymieniane na złotówki i układane w ciągi monet.

Katowice reprezentuje w tej kampanii Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów, które od 25 lat działa na rzecz dzieci, młodzieży i rodzinwykluczonych społecznie, stawiając sobie za cel przerwanie łańcucha dziedziczenia ubóstwa.

- "Kilometry dobra" to świetny pomysł, symbolicznie pokazujący, że dobro można zmierzyć. Daje też szansę integracji wokół idei pomagania. My nigdy nie działamy sami, działamy dla ludzi, ale z ludźmi - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach prezeska stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów Monika Bajka.

- To kolejna wspaniała akcja Domu Aniołów Stróżów, który mocno się wpisał w architekturę naszego miasta i jest znany również poza jego granicami – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Prezes Bajka podkreśliła, że ceni sobie współpracę z katowickim GKS, bo piłka nożna to sport kochany przez dzieci, a zarazem dostępny dla nich finansowo.

- Dom Aniołów Stróżów, z którym od lat współpracujemy, to dla nas gwarancja dobrego, stabilnego, perspektywicznego projektu, w takich chcemy brać udział. GKS Katowice to rozpoznawalna marka, ogromny potencjał wizerunkowy, który z premedytacją chcemy wykorzystać do czynienia rzeczy dobrych - powiedział prezes klubu Marcin Janicki.

Kampania potrwa do 3 czerwca, w tym czasie pieniądze będą pozyskiwane na wiele sposobów. Kampanii towarzyszy próba pobicia rekordu Guinnessa w konkurencji układania ciągu monet o jednym nominale. Obecny rekord należy do Austriaków. Aby go pobić, trzeba ułożyć co najmniej 75 km złotówek.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” na Śląsku i w Zagłębiu prowadzi nieodpłatnie 8 świetlic, terapeutycznych klubów malucha i klubów rozwoju dzieci i młodzieży, a także programy uliczne i poradnię rodzinną.

Codziennie opiekuje się ok. 130 dziećmi w wieku 2,5 do 18 lat, a w programach ulicznych dociera z ofertą nieodpłatnych zajęć i opieki do ok. 600 dzieci rocznie. Poradnia rodzinna wspomaga ok. 80 rodzin. Za pozyskane środki organizuje również akcje „Lato w mieście” w ubogich dzielnicach, wyjazdy na obozy terapeutyczne i rozwojowe, pomoc medyczną, socjalną i edukację. (PAP)

Czytaj więcej