Czytasz: Katowicki tunel przestanie być bezimienny. Jak go ochrzczą?

Katowicki tunel przestanie być bezimienny. Jak go ochrzczą?

Na imię czekał aż 11 lat. Teraz wreszcie je dostanie. Oddany do użytku w grudniu 2006 tunel w Katowicach będzie się nazywał...Tunelem Katowickim.

Taką nazwę dla jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w stolicy województwa zaproponował prezydent Katowic Marcin Krupa. Właśnie – jak informuje – jego biuro prasowe, propozycja zaczęła być oficjalna. Bo choć prezydent nie ukrywał swojej propozycji, wreszcie złożył ją na piśmie.

propozycja już jest, ale Czekają na opinie mieszkańców

Przypomnijmy, katowicki tunel rozstał oddany w 9 grudnia 2006 roku. I choć o nazwaniu tunelu, jak czynią to inne miasta, mówiło się od początku, ten w Katowicach czekał na swoje niemal 11 lat. Nazwa nie jest zbyt oryginalna, ale jak zaznaczają władze miasta, łatwa do zapamiętania dla przyjezdnych. Macie lepsze pomysły? Do 1 września katowicki magistrat czeka na opinie w tej sprawie.

Ma 100 lat gwarancji

Tunel przy wjeździe do Katowic umożliwia użytkownikom DTŚ w ciągu drogi krajowej nr 79 bezkolizyjny przejazd przez centrum. Ma 657 metrów długości w tzw. nawie północnej i o 7 mniej w przeciwnym kierunku (nawa południowa). W obu nawach szerokość jezdni to 11 metrów, z kolei wysokość tunelu wynosi 6,4 metra. Łącznie przebiega tędy 6 pasów ruchu, które oświetla aż 510 lamp. Co ciekawe, na warstwę ścieralna jezdni miasto dostało aż 100 lat gwarancji.

Zobacz jak budowano i otwierano katowicki tunel:

Czytaj więcej