Czytasz: Katowicki tunel ma już nazwę!

Katowicki tunel ma już nazwę!

Na imię czekał aż 11 lat. Teraz wreszcie je dostał. Oddany do użytku w grudniu 2006 tunel w Katowicach będzie się nazywał Tunelem Katowickim.

Taką nazwę dla jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w stolicy województwa zaproponował prezydent Katowic Marcin Krupa. Uchwałę w czwartek 21 września przyjęli katowiccy radni.

Radni przegłosowali Tunel Katowicki

Przypomnijmy, katowicki tunel rozstał oddany w 9 grudnia 2006 roku. I choć o nazwaniu tunelu, jak czynią to inne miasta, mówiło się od początku, ten w Katowicach czekał na swoje niemal 11 lat. Nazwa nie jest zbyt oryginalna, ale jak zaznaczają władze miasta, łatwa do zapamiętania dla przyjezdnych.

Uchwała została przyjęta większością głosów, ale dyskusja była zażarta. Za absurdalny pomysł uznał radny PO Arkadiusz Godlewski, który rzucił propozycją nazwania tunelu imieniem byłego prezydenta miasta, Piotra Uszoka. Radny Andrzej Zydorowicz chciał z kolei, aby tunel zyskał imię kogoś, kto zaznaczył się w historii miasta. Tak się jednak nie stało.

Tunel Katowicki Ma 100 lat gwarancji

Tunel przy wjeździe do Katowic umożliwia użytkownikom DTŚ w ciągu drogi krajowej nr 79 bezkolizyjny przejazd przez centrum. Ma 657 metrów długości w tzw. nawie północnej i o 7 mniej w przeciwnym kierunku (nawa południowa). W obu nawach szerokość jezdni to 11 metrów, z kolei wysokość tunelu wynosi 6,4 metra. Łącznie przebiega tędy 6 pasów ruchu, które oświetla aż 510 lamp. Co ciekawe, na warstwę ścieralna jezdni miasto dostało aż 100 lat gwarancji.

Zobacz jak budowano i otwierano katowicki tunel:

Czytaj więcej