Czytasz: Katowicki Tauzen bohaterem książki!

Katowicki Tauzen bohaterem książki!

Osiedle Tysiąclecia będzie bohaterem trzeciej publikacji z serii „Kato zeszyty”.

W planie jest siedem „Kato zeszytów”. To cienkie broszury, w których opisano i sfotografowano katowicką architekturę powojenną. Po Spodku i dworcu kolejowym przyszedł czas na Osiedle Tysiąclecia. Zaraz po nim ukaże się książka, której bohaterem będzie Superjednostka.

- Początkowo chcieliśmy wydać serię książek o katowickiej architekturze, ale doszliśmy do wniosku, że Nikiszowiec i moderna doczekały się już publikacji. A architektura po 1945 roku jest ciekawa i brakuje książek w tym temacie – tłumaczy Dominik Tokarski z katowickiego Geszeftu.

„Kato zeszyty” to książki – foldery z informacjami o miejscu i zdjęciami. - Wybraliśmy to, co naszym zdaniem najistotniejsze w powojennej architekturze. Powstało takie kompendium wiedzy podstawowej, które może służyć mieszkańcom, ale też turystom – dodaje Tokarski.

Książki napisane są w trzech językach: po polsku, angielsku i niemiecku. Publikacja o Tauzenie ukaże się na początku lipca. Miesiąc później dostaniemy „Kato zeszyt” o Superjednostce.

Anna Syska napisała tekst, Tomasz Kiełkowski zrobił zdjęcia, a Łukasz Smolarczyk zaprojektował całość. Inspiracją do stworzenia zeszytów była broszura o Spodku, którą Tokarski znalazł lata temu w antykwariacie na dworcu, napisana po polsku, angielsku i rosyjsku. Nowszych i bardziej szczegółowych wydawnictw po prostu nie było. Tak pojawił się pomysł, by wypuścić siedem „Kato zeszytów”. Jeśli mieszkańcy będą mieli ochotę na opisanie obiektu, o którym twórcy zeszytów nie pomyśleli, chętnie uzupełnią publikację o inne budynki.

Ostatnie trzy „Kato zeszyty” ukażą się do końca roku. Wszystkie będą dostępne w katowickim Geszefcie w cenie 15 zł za sztukę. Można je też kupować w zestawach.

Czytaj więcej