Katowicki mural trzech matematyków, którzy złamali kod Enigmy
Katowicka dzielnica Koszutka stała się miejscem niezwykłego upamiętnienia. Na jednej z jej ścian budynku przy ulicy Katowickiej 37A pojawił się mural Enigma, poświęcony trzem wybitnym Polakom: Marianowi Rejewskiemu, Henrykowi Zygalskiemu i Jerzemu Różyckiemu, którzy odegrali kluczową rolę w rozszyfrowaniu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Oficjalne odsłonięcie muralu odbyło się 3 września i towarzyszył mu wyjątkowy mapping, który zachwycił mieszkańców Katowic.
W Polsce murale stają się coraz popularniejsze, zdobiąc budynki i przyciągając uwagę przechodniów. Teraz do tego grona dołączył mural Enigma, który jest nie tylko dziełem sztuki, ale także upamiętnieniem niezwykłych osiągnięć polskiej kryptologii.
Motyw muralu jest niezwykle intrygujący, skupiając się na wkładzie Polaków w rozszyfrowanie kodu Enigmy. Kryptolodzy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski odegrali kluczową rolę w złamaniu szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej, co miało ogromne znaczenie w historii wojennej i rozwoju kryptologii w XX wieku.
Historia rozszyfrowania Enigmy sięga lat 30. XX wieku, kiedy to polscy kryptolodzy podjęli wyjątkowe wyzwanie. W lipcu 1939 roku wyniki swoich badań przekazali Francuzom i Brytyjczykom, co znacząco przyczyniło się do walki z hitleryzmem i rozwoju informatyki.
Mural Enigma został stworzony przez utalentowanego artystę Karola Kobrynia oraz zespół artystów, w skład którego wchodzą Kacper Mutke, Kamil Tuszyński, Kacper Greń, Olga Konik i Adam Zduńczyk. Mural można podziwiać na ścianie budynku przy ul. Ordona w Katowicach, obok Szkoły Podstawowej nr 62.
W centralnej części muralu znajdują się wizerunki polskich kryptologów, a tło zdobią niewielkie okręgi symbolizujące płachtę Zygalskiego – arkusz perforowanego papieru wykorzystywanego podczas dekodowania komunikatów niemieckich. Całość uzupełnia logo Ministerstwa Obrony Narodowej oraz napis “enigma pamiętamy”.
Projekt Katowickiego Szlaku Murali stale się powiększa, a mural Enigma stanowi kolejny kamień milowy na tej trasie. To nie tylko dzieło sztuki, ale również hołd dla Polaków, którzy swoją pracą i determinacją w istotny sposób przyczynili się do zakończenia wojny oraz rozwoju kryptologii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).