Czytasz: Katowicki budynek zachwyca. I walczy o ważną nagrodę

Katowicki budynek zachwyca. I walczy o ważną nagrodę

Robi wrażenie. Teraz siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego znalazła się gronie finalistów konkursu „Polityki”.

Cegła, surowy beton i modrzewiowe drewno. „Katalońska wizja w centrum Katowic” - podkreślano przy zeszłorocznym otwarciu nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Nic dziwnego, między kamienice przy ul. Pawła gmach sprytnie wtłoczyli architekci z katalońskiej firmy Baas Arquitectura. Jego realizację i adaptację otoczenia wspierali specjaliści z Grupy 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe. Teraz mogą być dumni. Tygodnik „Polityka” ogłosił właśnie finalistów 7. edycji Nagrody Architektonicznej magazynu. Wśród nich jest siedziba Wydziału RiTV.

I choć zdaniem wielu, ma duże szanse na miejsce w czołówce, konkurencja nie śpi. Co ciekawe - jak podkreślają przedstawiciele tygodnika - siódma edycja konkursu architektonicznego przynosi zaskakujący zestaw finalistów, z tylko jednym obiektem użyteczności publicznej. Większość to biurowce i bloki mieszkalne.

Poza katowicką perłą architektoniczną w wyścigu po nagrodę zmierzą się: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, biurowiec Bałtyk w Poznaniu, blok mieszkalny wielorodzinny Sprzeczna 4 w Warszawie oraz Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Akademia High School w Warszawie.

Zobacz, z kim konkuruje katowicki Wydział Radia i Telewizji UŚ:

fot: materiały Tygodnika "Polityka"

Zwycięzcę tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej Polityki poznamy w połowie czerwca.

- Ale już teraz, wzorem lat poprzednich, zapraszamy Państwa do udziału w wyborze laureata plebiscytu czytelników - zachęcają organizatorzy konkursu.

Głosować można do niedzieli 29 kwietnia na stronie: www.polityka.pl/architektura.

Czytaj więcej