Czytasz: Katowicka uczelnia gwarantuje zatrudnienie. Która?

Katowicka uczelnia gwarantuje zatrudnienie. Która?

- Wśród publicznych uczelni ekonomicznych nasi absolwenci najszybciej podejmują pracę - podkreślają władze uczelni.

Ta uczelnią jest Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Z informacji przedstawionych przez rzecznika Uniwersytetu wynika, że również wśród publicznych uczelni w woj. śląskim to absolwenci UE w Katowicach najszybciej podpisują pierwszą umowę o pracę.

System monitoruje

Jak wyjaśnił Marek Kiczka, zanalizowane przez niego dane pochodzą z drugiej edycji "Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych" (ELA), prowadzonego przez resort nauki, zostały opublikowane w tym roku i dotyczą absolwentów, którzy uzyskali dyplom w 2015 r.

- Wśród pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce, to właśnie absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (studiów I i II stopnia łącznie) średnio najszybciej podejmują zarówno pierwszą pracę po uzyskaniu dyplomu (1,98 miesiąca), jak i pierwszą pracę na umowę o pracę po uzyskaniu dyplomu (2,59 miesiąca) – informuje rzecznik.

Również w regionie stawia to uczelnię na pierwszym miejscu pod względem pierwszego zatrudnienia o umowę na pracę po uzyskaniu dyplomu.

Ponadto, w sumie 60 proc. absolwentów studiów II stopnia znajduje swoją pierwszą pracę od razu po uzyskaniu dyplomu lub pracuje już w trakcie studiów, a 60 proc. absolwentów studiów I stopnia znajduje swoją pierwszą pracę do miesiąca od uzyskania dyplomu.

Podobnie sytuacja wyglądała rok wcześniej – wynika z zestawienia sporządzonego przez rzecznika.

W komentarzu rektor uczelni dr hab. prof. UE Robert Tomanek ocenił, że wskaźniki dotyczące zatrudnienia absolwentów uniwersytetu będą w kolejnych latach jeszcze lepsze.

- Ma to związek z naszą polityką przyjęć. Zwiększamy wymagania dla kandydatów na studia, co jest związane z założeniem utrzymania wysokiej jakości kształcenia. Trafiają do nas dzięki temu lepsi kandydaci, a lepszy kandydat, to lepszy student, a w konsekwencji absolwent, który na dynamicznym rynku pracy będzie miał lepszą, bardziej satysfakcjonującą i atrakcyjną zarobkowo pracę – podkreślił.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (UE) to jedna z największych publicznych uczelni w woj. śląskim. Obecnie na pięciu wydziałach kształci się tam ponad 10 tys. studentów. Uczelnia w swej 80-letniej historii wykształcił ponad 80 tys. absolwentów.

PAP - Nauka w Polsce

 

Czytaj więcej