Czytasz: Katowice z międzynarodowym konkursem

Katowice z międzynarodowym konkursem

02:22
Muzyka Szymanowskiego ma wypromować Katowice, tak jak Konkurs Chopinowski promuje Warszawę.

Międzynarodowy Konkukrs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego ma być międzynarodową wizytówką Katowic. Ministerstwo Kultury, miasto Katowice, NOSPR, Akademia Muzyczna i towarzystwa im. Karola Szymanowskiego chcą ustanowić nowy prestiżowy festiwal. Ma być dla Katowic tym, czym jest Konkurs Chopinowski dla Warszawy czy konkurs im. Czajkowskiego dla Moskwy. Pierwsza edycja już we wrześniu 2018 roku.

- Będziemy propagować polską kulturę chyba w najbardziej właściwy sposób, poprzez stworzenie platformy do uczestnictwa w praktykowaniu tej muzyki dla artystów z całego świata - mówił minister Piotr Gliński. - Wszystkim nam powinno zależeć, żeby konkurs faktycznie, jeżeli chodzi o poziom, zasięg, sławę, był konkursem z tej najwyższej półki - dodaje

Dla prezydenta Marcina Krupy Katowice wchodzą do "ligii mistrzów muzyki". 

- Bez wątpienia możemy powiedzieć, że dzisiaj rozpoczynamy nowy, inspirujący, muzyczny rozdział w historii miasta Katowice - mówi prezydent Marcin Krupa.

Trzyetapowy konkurs zostanie przeprowadzony w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartety smyczkowe, śpiew i kompozycja. Przesłuchania I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie NOSPR i Akademii Muzycznej w Katowicach. Ostatni, finałowy etap z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zostanie przeprowadzony w siedzibie NOSPR. Siłą konkursu mają być także wybitni jurorzy. Swój udział zapowiedział już wybitny pianista i pedagog prof. Andrzej Jasiński.

- Nasze założenie jest takie, że jurorzy muszą być osobami, które poświęciły część swojego życia wykonywaniu muzyki Karola Szymanowskiego - mówi Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor NOSPR. - Zakładamy też, że w każdym jury jest jeden wybitny pedagog z Akademii Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Koszt organizacji konkursu oszacowano na 5 mln zł. Połowę pokryje ministerstwo, drugą miasto Katowice. Przewidywana pula nagród we wszystkich kategoriach to 287 tys. euro. Oprócz nagród głównych (trzy miejsca w każdej kategorii), będą też przyznawane nagrody specjalne m.in. za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego.

Konkurs oficjalnie ogłoszony zostanie na przełomie listopada i grudnia. Termin nadsyłania zgłoszeń minie 30 kwietnia 2018 r., a w kategorii kompozycji – 16 sierpnia 2018 r.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News
11 minut temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
około 1 godziny temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
4 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
4 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
5 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
5 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.