Czytasz: Nowy ranking: Katowice wyróżnione, słaby wynik Bytomia. MAMY KOMENTARZ!

Nowy ranking: Katowice wyróżnione, słaby wynik Bytomia. MAMY KOMENTARZ!

W chlubnym rankingu znalazły się Katowice. Za to jeden z najsłabszych wyników w kraju ma Bytom.

Analitycy Polityka Insight przygotowali raport „Miasta Obywatelskie”. Sprawdzili w nim, które polskie miasta najczęściej pytają mieszkańców o zdanie. Które polskie miasta są najbardziej otwarte na swoich obywateli? Czy mieszkańcy mają wpływ na decyzje podejmowane w ratuszu? Autorzy rankingu porównali 66 polskich miast. Brali pod uwagę takie kryteria jak wielkość budżetu partycypacyjnego. To demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu. Zwracano też uwagę na liczbę organizowanych co roku przez miasto konsultacji społecznych.

Badania pokazały, jak duże są różnice między miastami. Niektóre z nich wcale nie mają uchwalonego budżetu partycypacyjnego. W niektórych przeznacza się na niego nawet pięć procent całości wydatków miasta.

"Katowice tworzą i rozwijają nasi mieszkańcy"

119 konsultacji społecznych, czyli średnio co trzy dni, przeprowadzanych jest w Gdyni. I to właśnie Gdynia znalazła się na pierwszym miejscu rankingu na najbardziej otwarte miasto. Wysoko w tym zestawieniu znalazły się Katowice, bo aż na piątym miejscu, za Sopotem, Poznaniem i Białymstokiem.

- Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy. Otwieranie się na potrzeby katowiczan uważam za swój obowiązek. Dlatego 3 lata temu zdecydowałem o podniesieniu puli budżetu obywatelskiego z 10 mln zł do 20 mln zł rocznie, dzięki czemu jest on największy w Polsce wśród miast wojewódzkich. Mieszkańcy chętnie korzystają z tego narzędzia partycypacji, bo widzą efekty swojego zaangażowania w życie społeczności lokalnych. Wsłuchujemy się także w głosy naszych mieszkańców w zakresie kwestii takich jak np. nazewnictwo ulic, przystanków czy też planowanych inwestycji – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Wszystkie nasze działania mają jeden wspólny cel – podnoszenie jakości życia w mieście. Cieszę się, że te starania zostały dostrzeżone na arenie ogólnopolskiej jesteśmy piątym najbardziej otwartym miastem na obywateli, a w regionie numerem jeden. To głównie zasługa naszych mieszkańców, a dla nas - dodatkowa motywacja do ciężkiej pracy w tym obszarze – dodaje.

W pierwszej dziesiątce mamy też Jaworzno i Jastrzębie Zdrój, na kolejno siódmym i ósmym miejscu. Co ciekawe, Warszawa znalazła się dopiero na dziesiątym miejscu. Ten ranking uzupełniają jeszcze Tarnów i Toruń.

Bytom: "Mieszkańcy nie uczestniczą w konsultacjach społecznych"

Wśród miast najmniej otwartych na mieszkańców znalazły się Bielsko-Biała, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice. Najwyżej wśród śląskich miast, bo na trzecim miejscu, jest Bytom.

- W pierwszej dziesiątce najbardziej otwartych miast znalazły się w większości gminy o znacznie większym budżecie niż Bytom. Ograniczenie budżetu partycypacyjnego w Bytomiu wynikało z oszczędności, jakie miasto musiało wprowadzić w 2017 i 2018 roku – mówi Dawid Wowra, rzecznik prasowy bytomskiego magistratu.

I dodaje: - Odnosząc się do liczby organizowanych przez miasto konsultacji społecznych, gmina realizuje je w takim zakresie, jaki jest związany z bieżącymi pracami naszego miasta. Niestety partycypacja mieszkańców w konsultacjach społecznych jest znikoma.

W tym zestawieniu znalazły się też Krosno, Siedlce, Zamość, Łomża, Radom i Nowy Sącz.

Raport został przygotowany na zlecenia Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera. Zaprezentowano go na corocznej konferencji „Europolis”, współorganizowanej przez warszawski ratusz.

Czytaj więcej