Czytasz: Więźniowie poznają historię żołnierzy wyklętych

Więźniowie poznają historię żołnierzy wyklętych

W Areszcie Śledczym w Katowicach zainaugurowano program edukacyjny, poświęcony żołnierzom wyklętym.

Osadzeni w aresztach i zakładach karnych na terenie katowickiego okręgu Służby Więziennej poznają historię antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w Polsce. W piątek w Areszcie Śledczym w Katowicach zainaugurowano program edukacyjny, poświęcony żołnierzom wyklętym.

Jak poinformowała rzeczniczka Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach, mjr Justyna Siedlecka, już po raz siódmy śląska Służba Więzienna przystąpiła do programu "Dziedzictwo Pokoleń”, prowadzonego we współpracy z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

- Do grudnia we wszystkich jednostkach penitencjarnych okręgu katowickiego funkcjonariusze będą realizowali program edukacyjny dla skazanych, dotyczący antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w Polsce - poinformowała rzeczniczka.

Przedstawiciele Służby Więziennej oceniają, że forma oddziaływań resocjalizacyjnych, jaką jest program edukacji historycznej "Dziedzictwo Pokoleń", przynosi wymierne efekty. Zajęcia prowadzą specjalnie przeszkoleni przez historyków katowickiego IPN funkcjonariusze więzienni.

- Skazani podkreślają, że sami zaczynają sięgać po materiały historyczne, są bardziej ciekawi i otwarci na najbliższe otoczenie, mają poczucie większej tożsamości z regionem, w którym żyją. Podejmują się refleksji nad własnym życiem i wyborami, których dokonali - wskazała mjr Siedlecka.

Realizacja projektu jest dużym wyzwaniem dla kadry penitencjarnej, przede wszystkim dla wychowawców prowadzących projekt - zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym. Więziennicy oceniają jednak, że program bardzo korzystnie wpływa na relacje pomiędzy wychowawcami i pedagogami a ich podopiecznymi.

W ramach tegorocznej edycji projektu przewidziano prezentację wystawy przedstawiającej m.in. losy Danuty Siedzikówny ps. Inka - sanitariuszki oraz łączniczki w oddziałach antykomunistycznej partyzantki.

Po raz pierwszy program edukacyjny "Dziedzictwo Pokoleń" realizowany był w śląskich aresztach i więzieniach w 2011 r. Wówczas osadzeni poznawali historię Solidarności i stanu wojennego w ramach zajęć pod tytułem "Klisze Pamięci – Grudzień 81". W kolejnym roku więźniom przybliżano tematykę deportacji mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r., a w roku 2013 - sylwetkę generała Władysława Sikorskiego. W 2015 r. rozmawiano o symbolach historii Polski oraz o postaci straconego w katowickim areszcie ks. Jana Machy. Ubiegłorocznym tematem był "Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku". (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Paweł Tomczyk

Czytaj więcej