Czytasz: Katowice: W garażu stworzyli profesjonalne laboratorium metamfetaminy [ZDJĘCIA]

Katowice: W garażu stworzyli profesjonalne laboratorium metamfetaminy [ZDJĘCIA]

Sceny rodem z serialu „Breaking Bad” w Katowicach. Zlikwidowano laboratorium, w którym produkowano metamfetaminę.

Policjanci zwalczający przestępczość narkotykową CBŚP z Katowic wspólnie z czeskimi funkcjonariuszami z Ostravy zlikwidowali laboratorium metamfetaminy w Katowicach. W garażu budynku wynajmowanego przez zorganizowaną grupę przestępczą znajdowała się kompletna linia produkcyjna narkotyku – m.in. naczynia i narzędzia służące do przeprowadzania syntezy.

Policjanci weszli do obiektu w momencie produkcji, podczas akcji zatrzymano 5 obywateli Czech. Na miejscu znaleziono 4,5 tys. sztuk tabletek z zawartością pseudoefedryny, 2,5 tys. sztuk opakowań po tych tabletkach, substancje chemiczne w postaci ok. pół litra pochodnej syntezy metamfetaminy, „czerwonego fosforu” i inne środki. Z wstępnych badań wynika, że z tej ilości substancji można by wyprodukować co najmniej  300 gramów metamfetaminy. Dodatkowo podczas przeszukania wynajmowanego przez zatrzymanych domu oraz posiadanych przez nich samochodów policjanci znaleźli i zabezpieczyli gotową metamfetaminę.

Śledczy ustalili, że wyprodukowany w Katowicach towar trafiał do Czech. Policjanci ustalają teraz m.in. kto był zamieszany w ten przestępczy proceder, a także ile środków odurzających mogło być wyprodukowanych w tym laboratorium oraz od kiedy ono działało.  

W Prokuraturze Rejonowej Katowice Zachód w Katowicach trzem zatrzymanym przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadania i produkcji substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy. Decyzją sądu dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące. Śledztwo jest w początkowej fazie i niewykluczone są dalsze zatrzymania.