Czytasz: Katowice: Tramwaj na południe w 2020 roku?

Katowice: Tramwaj na południe w 2020 roku?

Marcin Krupa podsumował 4 lata swojej prezydentury. Zapewnia, że nie zrezygnował z budowy tramwaju prowadzącego do Kostuchny.

- Ważne jest, żeby rozliczać się z obietnic, które się złożyło. Na podstawie tych obietnic, między innymi mieszkańcy podejmowali decyzje o wyborze - mówi Marcin Krupa.

Poprowadzenie linii tramwajowej z pętli w Brynowie do Kostuchny to jedna z bardziej śmiałych obietnic wyborczych Marcina Krupy z 2014 roku. Mija kadencja, a torów nie ma. Prezydent zapewnia, że z inwestycji nie zrezygnował.

- Tak potężna inwestycja, jak rozbudowa sieci linii tramwajowych wymaga wielu uzgodnień. Te uzgodnienia są realizowane niestety w bardzo długim okresie czasu. Na początku swojej kadencji ogłosiłem, że budujemy tramwaj w kierunku południowym - mówi prezydent Marcin Krupa. - Doszliśmy do etapu projektowania. Projekt o pozwolenie na budowę zostanie złożony i ruszamy z inwestycją.

- Czyli odpowiedź dla mieszkańców południowych dzielnic Katowic jest taka, że "tramwaj na południe" powstanie?

- Tramwaj powstanie. W roku 2020 prawdopodobnie zakończymy tą realizację - zapewnia Marcin Krupa.

W materiałach prasowych termin realizacji inwestycji określono na rok 2022. Urząd Miasta Katowice zapewnia, że prowadzi rozmowy z właścicielami posesji i nieruchomości, w pobliżu których ma zostać pociągnięta linia tramwajowa. Negocjacje nie są łatwe. Przedłużające się rozmowy wymusiły zmiany terminu realizacji umowy ze Sweco Consulting, firmą odpowiedzialną za wykonanie m.in. projektu budowlano-wykonawczego inwestycji. Ten miał powstać do 16 października 2018 r. Termin przesunięto o rok.

Przeczytaj równieżBitwa o Katowice! [SONDAŻ]

Decyzja o prowadzeniu rozmów ma dwie konsekwencje. Z jednej strony wydłużyła etap przygotowania dokumentacji, jednak z drugiej powinna mieć wpływ na mniejszą liczbę uwag mieszkańców, które pojawią się w trakcie konsultacji społecznych. Praca w terenie ma rozpocząć się nie później niż w I kwartale 2020 roku. Realizowana wspólnie z Tramwajami Śląskimi S.A. budowa nowej linii tramwajowej i ścieżki rowerowej kosztować będzie 110 mln zł.

„TRAMWAJ NA POŁUDNIE” W LICZBACH:

Długość torowiska : 5,2 km
Prędkość komunikacyjna : 24 - 30 km/h
Liczba przystanków: 6
Odległości pomiędzy przystankami: 600– 800 m
Czas przejazdu Kostuchna – Brynów w godzinach szczytu : 12 – 14 min.
Czas przejazdu Kostuchna – Rynek w godzinach szczytu : 22 – 24 min.
Liczba wyburzeń planowana w ramach inwestycji: 0

REALIZACJA OBIETNIC WYBORCZYCH

Marcin Krupa w środę podsumował cztery lata rządów. Prezydent przekonuje, że zrealizował swoje zobowiązania wyborcze. W 2014 roku obiecywał 10 punktów, które miały być priorytetem jego urzędowania. Zrealizował ich 12. Do swoich sukcesów prezydent zaliczył podwojenie środków budżetu obywatelskiego oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego wśród mieszkańców Katowic. Powołany przez prezydenta pełnomocnik ściśle współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Utworzono Centrum Organizacji Pozarządowych. A w latach 2015 - 2018 na podmioty sektora NGO przeznaczono z budżetu miasta ponad 111 mln zł. Budowa mieszkań i likwidacja pustostanów została zrealizowana powyżej założonych wartości. Blisko 1500 lokali nie uwzględnia obietnicy budowy tysiąca mieszkań w ramach programu Mieszkanie+. Prezydent przekonuję, że stawiał na rozwój rodzin. To wsparcie w zapewnieniu kolejnych miejsc w żłobkach i przedszkolach. Postulat bezpłatnej komunikacji dla katowiczan do 16 roku życia udało się zrealizować we współpracy z metropolią.

Przeczytaj równieżSondaż w dzielnicach

Urząd Krupy stawiał też na współpracę z seniorami. Niedawno przekazano budynek pod Katowickie Centrum Seniora. W 2017 roku na działania najstarszych mieszkańców miasta przeznaczono 35,5 mln zł. Nie udało się zbudować Centrum Nauki. Zabrakło na to środków… z urzędu marszałkowskiego. Prezydent projektu nie porzuca. Zabezpiecza środki w budżecie miasta, choć nadal liczy na współpracę z urzędem marszałkowskim. Marcin Krupa obiecywał także baseny. Te jeszcze nie stoją, ale są w trakcie budowy. Do końca 2018 roku mieszkańcy Katowic zobaczą przy ul. Kościuszki i Hallera bryły basenów. Planowany termin zakończenia robót budowlanych dla  tych basenów to III kwartał  2019 r. Na basenie przy ul. Wczasowej rozpoczynają się prace związane z wykonaniem uzdatnienia terenu pod budowę basenu. Planowany termin zakończenia robót budowlanych – IV kwartał  2019r. Koszt tych trzech inwestycji to 85 mln zł. Poza dzięsięcioma punktami z 2014 roku, w czasie kadencji prezydent postawił dodatkowo na rozwój metropolii i walkę ze smogiem.

Marcin Krupa zapowiedział, że w piątek przedstawi swoją decyzję o ubieganie się o kolejną kadencję. Chociaż sondaże wskazują wyraźny spadek poparcia w porównaniu z ubiegłym rokiem, to Marcin Krupa jest wciąż najpoważniejszym kandydatem do fotel prezydenta miasta.

Czytaj więcej