Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice stolicą polskiego hokeja!

Katowice stolica polskiego hokeja

Katowice stolica polskiego hokeja

Hokeiści GKS-u Katowice obronili tytuł mistrza Polski! W stolicy województwa śląskiego znajduje się kilka lodowisk, na których nie tylko lokalne kluby mogą trenować, ale również mieszkańcy miasta mogą korzystać z nich na co dzień. Miasto zainicjowało modę na hokej wśród najmłodszych – blisko tysiąc dzieci bierze udział w zajęciach “Lodowego przedszkola”. Z okazji zdobycia krajowego tytułu, GieKSa świętuje hokejowe mistrzostwo Polski przejazdem przez dzielnice Katowic.

– Gratuluję całej drużynie: zawodnikom, sztabowi szkoleniowemu, ale też pracownikom klubu. Wspólne dążenie do sukcesu, praca zespołowa oraz charakter nasza hokejowa GieKSa pokazywała przez cały sezon. Półfinałowa potyczka z Cracovią przypomniała, jak prawdziwe jest powiedzenie, że nigdy nie wolno lekceważyć serca mistrza. GieKSa to serce pokazała, za co dziękuję! – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To jeden z najważniejszych dni w historii katowickiego sportu. Przypomina mi się rok 2015 i decyzja o budowie wielosekcyjnej GieKSy. Choć ten pomysł był różnie odbierany, to jednak ubiegłoroczne hokejowe mistrzostwo Polski pokazało, że idziemy dobrą drogą. Dzisiaj, kiedy możemy cieszyć się z obrony mistrzowskiego tytułu, a pamiętajmy jeszcze o zdobytym Superpucharze oraz wyrównanych pojedynkach w ramach Hokejowej Ligi Mistrzów, czujemy dumę z tego klubu – dodaje prezydent.

W finale fazy play-off Polskiej Hokej Ligi, GKS Katowice pokonał GKS Tychy, zdobywając złoty medal i obronę mistrzowskiego tytułu. W decydującym meczu, który odbył się na lodowisku “Satelita” przy pełnej widowni, katowiczanie wygrali 5:2. W trzech wcześniejszych spotkaniach drużyna z Katowic wygrała kolejno 3:1, 2:1 i 5:2. Złoty medal dla GKS-u Katowice, prowadzonego przez trenera Jacka Płachtę, oznacza drugi z rzędu tytuł mistrza Polski. Poprzedni tytuł wywalczyli po 52 latach oczekiwania. Łącznie drużyna GKS Katowice zdobyła osiem tytułów mistrza kraju (w latach 1958, 1960, 1962, 1965, 1968, 1970, 2022 i 2023), co daje jej 4. miejsce w klasyfikacji wszechczasów, wyprzedzając Unię Oświęcim. W dorobku GKS Katowice i Górnika Katowice, który w 1964 roku został włączony do wielosekcyjnego Górniczego Klubu Sportowego Katowice, znajduje się również 10 srebrnych i 10 brązowych medali.

W minionym sezonie GKS Katowice musiał stawić czoła ogromnym wyzwaniom. Oprócz występów w Polskiej Hokej Lidze, drużyna brała udział w rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów. Pomimo bycia debiutantem w tych zawodach, katowiczanie zdołali odnieść historyczne zwycięstwo nad szwajcarskim ZSC Lions Zurych. Ponadto, GKS zdominował mecz o Superpuchar Polski, pokonując Cracovię 7:1 i zdobywając to trofeum po raz pierwszy w historii klubu.

W fazie play-off PHL, GKS zajął czwarte miejsce po sezonie zasadniczym, w którym rozegrali 40 meczów, zdobywając 77 punktów. W ćwierćfinałach i półfinałach, GKS stoczył długie, siedmiomeczowe serie z JKH GKS Jastrzębie i Comarch Cracovią, zwyciężając w obu przypadkach. W finale potrzebowali tylko czterech meczów, aby zdobyć tytuł mistrza Polski, co pozwoliło im celebrować zwycięstwo wraz z 1200 kibicami w Satelicie oraz pozostałymi, którzy przyszli celebrować z drużyną przed Spodkiem.

Zdobyte mistrzostwo Polski dało GKS Katowice prawo do gry w Pucharze Kontynentalnym, w którym klub zajął trzecie miejsce w 2019 roku.

Hokejowa infrastruktura w Katowicach

W Katowicach znajduje się jedna z największych baz lodowisk w Polsce, która oferuje bogatą ofertę dla osób w każdym wieku. Miasto posiada cztery pełnowymiarowe lodowiska: Jantor I, Jantor II, “Satelitę” w Spodku oraz sezonowe lodowisko w Murckach. W tych miejscach trenują utytułowani zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych z kilku katowickich klubów. Największy klub hokejowy, GKS Katowice, właśnie obronił tytuł mistrza Polski i jest aktualnym zdobywcą Superpucharu. W Katowicach działa także silna sekcja łyżwiarstwa figurowego, w tym Uczniowski Klub Spin i Edge Skating Academy.

Jantor I i Jantor II oferują profesjonalne szkolenia hokejowe dla dzieci – łącznie trenuje tam około 600 osób, z czego blisko połowa to podopieczni klubu Naprzód Janów. Ponadto katowickie kluby sportowe korzystają z preferencyjnych warunków odbywania treningów na tych obiektach. Dzięki temu każdy rodzic może wybrać dla swojego dziecka odpowiednią ofertę szkoleniową.

Niedawno Naprzód Janów wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów, co świadczy o wysokiej jakości szkolenia w tym klubie. Zawody te odbyły się na tafli katowickiego Jantora w weekend 25-26 marca.

Katowickie przedszkole na lodzie

W Katowicach nie tylko można trenować hokej na lodzie, ale również promuje się tę dyscyplinę wśród najmłodszych mieszkańców miasta. Dzięki dofinansowaniu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), katowicki MOSiR zorganizował „Lodowe przedszkole” dla tysiąca przedszkolaków w wieku od 4 do 6 lat, w którym uczestniczą dzieci z Polski i Ukrainy. W ramach zajęć, wykwalifikowani instruktorzy prowadzą codziennie po godzinie treningów dla innej grupy dzieci z szesnastu placówek. Zajęcia odbywają się w katowickim Spodku i potrwają do 10 kwietnia.

– Dzieci, które przyjeżdżają na lodowisko są na nim najczęściej pierwszy raz w życiu. Jest to również ich pierwszy kontakt ze sprzętem do jazdy na lodzie. Ideą projektu jest kształtowanie nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu, współzawodnictwo sportowe, wpajanie reguł gry fair play i wzajemnego szacunku – powiedział Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.

To nie pierwszy projekt dofinansowany przez UNICEF w Katowicach, gdzie realizowane są polsko-ukraińskie działania pomocowe i integracyjne. W lutym zakończył się cykl nauki jazdy na łyżwach w Murckach, a teraz mieszkańcy miasta mają szeroki wachlarz sportowych możliwości, takich jak np. zapasy, nauka podnoszenia ciężarów, slow jogging czy fitness. Wszystkie zajęcia są darmowe.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024