Czytasz: Wyszli na spacer dla prof. Rzeplińskiego

Wyszli na spacer dla prof. Rzeplińskiego

Zakończyła się 9-letnia kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Z tej okazji katowiczanie wyszli na… spacer.

- Pomysł, aby wyjść na spacer, nie jest pomysłem nowym. Ruch to zdrowie, a jeżeli jednocześnie mogę w jakiś mały sposób pokazać tym, którzy protestują przeciwko destabilizacji państwa, że nie są sami, to tym bardziej taki gest ma sens - wyjaśnia Sebastian Hałocha, inicjator spaceru.

Organizatorzy wydarzenia podkreślali istotną rolę pracy Rzeplińskiego.

- Profesorowi Rzeplińskiemu dziękuję za obronę Konstytucji RP, demokracji, niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, wolności i godności człowieka i obywatela. Za odwagę, za przestrzeganie prawa i zasad. Za to, że pomimo licznych ataków, do końca godnie piastował swój urząd. Dzisiejszy dzień jest symboliczny: prof. Rzepliński oficjalnie kończy swoją kadencję w Trybunale Konstytucyjnym, a my, Obywatele, kontynuujemy jego działalność. Jestem całym sercem za tymi, którzy zebrali się spontanicznie w Warszawie i w innych miastach na terenie całej Polski. Musimy pokazać, że w jedności siła i nie zgadzamy się na zawłaszczanie Polski przez jedno z ugrupowań politycznych - dodaje Hałocha.

Rzepliński został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego 18 grudnia 2007 roku. Ślubowanie złożył w styczniu 2008 roku. Na funkcję prezesa Trybunału został powołany przez Bronisława Komorowskiego w grudniu 2010 roku. Miejsce profesora zajmie Michał Warciński. Od wtorku TK kierować będzie p.o. prezesa, którego prezydent wskaże.

Czytaj więcej