Czytasz: Krupa: "Nie ma zgody na trucie mieszkańców"

Krupa: "Nie ma zgody na trucie mieszkańców"

Katowice skontrolują niską emisję wokół szkół i przedszkoli.

Po zakończeniu w woj. śląskim ferii zimowych straż miejska w Katowicach w poniedziałek rozpoczęła wzmożone kontrole związane z niską emisją w pobliżu szkół i przedszkoli. Ostatnie dni w centrum regionu upłynęły pod znakiem rosnących przekroczeń zanieczyszczeń norm powietrza.

Smog atakuje! Katowice z najgorszym powietrzem na świecie!

Jak wynika z poniedziałkowej informacji rzeczniczki katowickiego magistratu Ewy Lipki, w Katowicach działa 162 jednostek oświatowych – szkół, przedszkoli i poradni. Duża część z nich mieści się w bezpośredniej bliskości domów i budynków ogrzewanych starymi piecami węglowymi. W związku z powrotem dzieci do szkół, katowicka straż miejska ma prowadzić kontrole wokół nich.

Smog dusi katowiczan. Prezydent zapowiada stanowcze kroki

- Niski komin oznacza niewielki promień osiadania ulatujących z niego szkodliwych substancji. Najczęściej szacuje się, że zatruwają one otoczenie w promieniu 100 m. Osoby palące śmieci i złej jakości paliwo zatruwają więc siebie i najbliższe sąsiedztwo. Stąd decyzja o wzmożonych kontrolach w najbliższym otoczeniu szkół - wyjaśnił cytowany przez Lipkę prezydent Katowic Marcin Krupa.

W poniedziałek o godz. 8. strażnicy rozpoczęli kontrole budynków w sąsiedztwie m.in. szkoły podstawowej nr w 48 dzielnicy Murcki, szkoły podstawowej nr 51 w dzielnicy Giszowiec, szkoły podstawowej nr 9 w dzielnicy Panewniki i zespołu szkolno-przedszkolnego nr 4 w dzielnicy Bogucice. W następnych dniach mają sprawdzać okolice kolejnych placówek.

Od wtorku wykorzystywać będą do tego celu testowanego od paru tygodni specjalistycznego drona. Jego oprzyrządowanie umożliwia m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów. W styczniu przy jego wykorzystaniu udało przeprowadzić się kontrolę, w której wykryto spalanie materiałów niedozwolonych – właściciel dostał 500-złotowy mandat.

- Nie ma zgody na trucie mieszkańców. Stąd z jednej strony szereg kontroli, ale także możliwości na pozyskanie dofinansowania, dodatku na zakup opału czy szereg inwestycji, które realizujemy jako miasto - zaznaczył Krupa.

W Katowicach najbardziej potrzebujący od września ubiegłego roku otrzymują dodatek na zakup dobrej jakości paliwa wysokości 900 zł. Od września 2017 r. pomocą objęto 1370 rodzin w łącznej wysokości ponad 1 mln zł, a w 2018 r. pomocą na zakup opału planuje się objąć 1640 rodzin na łączną kwotę blisko 1,5 mln zł.

Pracownicy socjalni jednocześnie instruują osoby korzystające ze świadczenia, które rodzaje węgla czy drewna są właściwe. Wymogiem jest podpisanie oświadczenia, zgodnie z którym pomoc może zostać wstrzymana po udowodnieniu korzystania z zabronionego paliwa. Na niespełniające wymogów uchwały antysmogowej piece przyklejane są naklejki z datami ich wymiany.

Strażnicy miejscy przeprowadzili w ub. roku blisko 4,5 tys. interwencji związanych z przepisami dotyczącymi jakości powietrza. W trakcie ponad 2,8 tys. kontroli zakończonych protokołami ujawnili 278 wykroczeń i sporządzili 215 mandatów – łącznie na blisko 23 tys. zł.

Pod koniec stycznia katowicka rada miasta przyjęła aktualizację „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice”. Zakłada on wydanie na walkę ze smogiem 565 mln zł do 2030 r. - tylko na działania inwestycyjne, które bezpośrednio wpłyną na ograniczenie smogu.

Miasto zamierza nadal prowadzić działania edukacyjne – zainicjowane w ub. roku spotkania z mieszkańcami nt. możliwości ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza i dofinansowania wymiany źródeł ciepła czy też organizowane od kilku lat pikniki dla mieszkańców pod hasłami: „Ekoodpowiedzialni” czy „Dni Energii”.

Samorząd Katowic kontynuuje program wsparcia finansowego dla mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Dopłaty do ekologicznych rozwiązań należą do najwyższych w kraju i mogą wynieść do 10 tys. zł lub 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Dzięki takiemu wsparciu w latach 2011-2016 w Katowicach wymieniono w sumie 2,65 tys. źródeł ciepła, kosztem ponad 15 mln zł.

Miasto zdecydowało też o rozbudowie funkcjonalności Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA). W pierwszej połowie br. przy kamerach systemu zostaną zainstalowane 32 czujniki badające jakość powietrza. Docelowo czujników ma być o 127 więcej. Będą instalowane w przedszkolach, żłobkach i innych instytucjach, służąc do zbudowania modelu monitorowania jakości powietrza, na który miasto uzyskało wsparcie w unijnym projekcie Awair.

W ostatnich dniach jakość powietrza w Katowicach była coraz gorsza. Według danych z tamtejszej stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach w ujęciu miesięcznym, poziom dopuszczalny wartości pyłu zawieszonego PM10 (50 mikrogramów na m sześc. średniodobowo) był dotąd przekroczony w lutym przez siedem dni.

W niedzielę odnotowano najwyższy średni poziom stężenia pyłu PM10 w tym sezonie grzewczym w ciągu doby – 137 mikrogramów na m sześc. Poziom ten rósł od ub. wtorku, osiągając w kolejnych dniach średnie wartości 81, 90, 96, 122, 134 i 137 mikrogramów na m sześc. w ciągu doby.(PAP)

autor: Mateusz Babak

edytor: Jacek Ensztein

Czytaj więcej