Czytasz: Rusza budowa węzła przesiadkowego. Będą utrudnienia

Rusza budowa węzła przesiadkowego. Będą utrudnienia

Pierwszy węzeł przesiadkowy w Katowicach powstanie w Ligocie.

W czerwcu została podpisana umowa z firmą Skanska na realizację tej inwestycji. Wykonawca na budowę węzła przesiadkowego ma rok.

- W związku z rozpoczęciem prac na budowie węzła przesiadkowego w Ligocie zostaje zmieniona organizacja ruchu w tym rejonie. Od 19 lipca na ulicy Panewnickiej na odcinku od ulicy Świdnickiej do Franciszkańckiej będzie obowiązywał ruch tylko w jednym kierunku. - informuje Ewa Biskupska, rzecznik Urzędu Miasta Katowice.

Kierowcy, którzy będą poruszali się ulicą Panewnicką od strony skrzyżowania z ulicą Piotrowicką będą mogli przejechać zwężeniem, natomiast kierowcy przyjeżdżający od strony ulicy Kłodnickiej - będą musieli skorzystać z objazdu ulicą Franciszkańską.

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały w pierwszym etapie realizowanych prac, czyli planowo do końca roku. Następnie prace zostaną przeniesione na drugą połowę ulicy Panewnickiej.

W związku z prowadzonymi pracami także autobusy miejskie będą korzystały z objazdu ulicą Franciszkańską, na której będą obsługiwały dotychczasowe przystanki. Dojazd do dworca PKP oraz postoje taksówek zostaną utrzymane. 

Węzeł przesiadkowy Ligota

Węzeł przesiadkowy w Ligocie będzie obsługiwał połączenia: autobus – pociąg – komunikacja indywidualna. W skład inwestycji wejdzie parking naziemny ze 110 miejscami postojowymi, na którym na podstawie biletu miesięcznego na komunikację miejską, kierowcy będą mogli pozostawić pojazdy bezpłatnie. Wybudowana zostanie strefa obsługi podróżnych wraz z zadaszonymi peronami autobusowymi oraz miejscami oczekiwania.

Do dyspozycji mieszkańców oddana też będzie też strefa Kiss&Ride, z przeznaczeniem dla krótkotrwałego postoju do ok. 3 min. Inwestycja zakłada też budowę parkingu dla rowerów i miejsc postojowych dla taksówek. W centrum mają znaleźć się punkty informacji pasażerskiej, tablice systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, a także tzw. urzędomat. Wykonawca węzła jest ponadto zobowiązany do urządzenia zieleni i małej architektury.

Czytaj więcej