Czytasz: Protestują już 33 dni. Dostają wsparcie, również z Katowic [AKTUALIZACJA]

Protestują już 33 dni. Dostają wsparcie, również z Katowic [AKTUALIZACJA]

W 40 polskich miastach odbywają się dziś pikiety pod hasłem „Solidarni z rodzicami osób z niepełnosprawnościami”. Protestują też Katowice.

W poniedziałek mijają 33 dni od rozpoczęcia protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Od ponad miesiąca osoby niepełnosprawne i ich rodzice żyją w spartańskich warunkach i walczą o swoje prawa.

- Większość z nas nie ma nawet ułamka tej determinacji, ale oni takim przeciwnościom stawiają czoła przez całe życie. Miejmy więc w sobie tyle przyzwoitości, by choć przez te 45 minut okazać im wsparcie – mówią organizatorzy pikiety, która odbędzie się dziś w całym kraju.

Protest solidarnościowy zorganizuje 40 polskich miast. Katowiczanie spotkają się o godz. 18:30 na Rynku, a dokładnie na Placu Kwiatowym.

- To jest spontaniczne zgromadzenie. Akcja solidarnościowa będzie mieć większą moc, gdy zostanie przeprowadzona w większej ilości miast. Każdy przyzwoity powinien wyjść z domu i okazać odrobinę solidarności z niepełnosprawnymi. Przecież każdy może kiedyś znaleźć się na ich miejscu – mówią organizatorzy katowickiej pikiety

Organizatorzy akcji podkreślają, że wspierają rodziny osób niepełnosprawnych. - To są dojrzali ludzie, dorosłe osoby. Dziś, przez system, zostali zakleszczeni w nędzy - dodają. 

Na katowickim rynku pojawią się transparenty z hasłami „Dość pogardy” i „Popieramy protest RON”. Będzie też można podpisać petycję o pełne i pilne wdrożenie w Polsce Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami. Chodzi o zapewnienie tak fundamentalnych praw, jak m.in. prawa do rehabilitacji i poprawy stanu zdrowia, edukacji i pracy, zakaz dyskryminacji, zakaz ingerencji w życie prywatne, zapewnienie ochrony socjalnej, samodzielności i swobody wyboru miejsca zamieszkania.

W Polsce - jak twierdzi Komitet Społeczny #Jesteśmy! - potrzebny jest nowy, całościowy system wsparcia osób z niepełnosprawnościami. A przede wszystkim sprawiedliwy i uwzględniający faktyczne, indywidualne potrzeby każdej osoby.

Przypomnijmy. Od 18 kwietnia w Sejmie trwa strajk dorosłych osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Protestujących w Sejmie odwiedził Lech Wałęsa. - Wezwaliście mnie, więc jestem. Chciałbym wnieść jakiś wkład do waszej walki. Jestem z wami i was rozumiem – powiedział prezydent Wałęsa.

Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych domagają się od rządu 500 złotych dodatku w gotówce. Rząd zaproponował 500 złotych, ale w postaci ulg i zniżek przy zakupie sprzętu medycznego, lekarstw i środków higienicznych.

Czytaj więcej