Czytasz: Spłonął ośrodek rehabilitacji. Trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę [ZDJĘCIA]

Spłonął ośrodek rehabilitacji. Trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę [ZDJĘCIA]

Ogień spowodował ogromne straty.

Do pożaru doszło w nocy z 11 na 12 lipca tego roku. Wciąż nie wiadomo, kto podpalił ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci w Katowicach Giszowcu. Śledztwo nie wykazało śladów kradzieży, ogień rozprzestrzenił się z pokoju księgowej. Straty oszacowano na minimum 400 tys. zł.

Ośrodek rehabilitacyjny w Katowicach po pożarze:

Straty są ogromne

- Szkody są ogromne, oprócz ścian zniszczone zostało mnóstwo sprzętu - od zabawek, przez sprzęt rehabilitacyjny, aż po komputery - opowiada zastępca dyrektora Anna Szczepaniak.

Ogień wyrządził największe szkody w dwóch pomieszczeniach na drugiej kondygnacji, ale dym dostał się wszędzie.

Zajęcia ambulatoryjne ze specjalistami (rehabilitacja, psycholog, logopeda) w Ośrodku  Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Katowicach Giszowcu są zawieszone do odwołania. Dzieci przeniesiono do filii ośrodka.

Na miejscu, pomimo widniejącej na bramie informacji o tym, że zajęcia ambulatoryjne nie będą się odbywać do odwołania, w ogrodzie i budynku pracuje cały sztab ludzi.

- To pracownicy i wolontariusze, którzy ratują co się da, wietrzą pomieszczenia, zbierają wodę po akcji gaśniczej. Mieszkańcy sami ochoczo przychodzą ratować „wspólne dobro” - mówi Szczepaniak.

Możesz pomóc

- Każda złotówka jest na wagę złota. Zbieramy na remont, sprzęt rehabilitacyjny, zabawki - apeluje o wsparcie Szczepaniak.

Pieniądze można wpłacać na podany poniżej nr konta:

03 1020 2313 0000 3102 0174 9571
z dopiskiem "na Ośrodek" w przelewie

Można też wesprzeć ośrodek na stronie pomagam.pl.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Im. Dr Marii Trzcińskiej-Fajfrowskiej w Katowicach-Giszowcu jest pierwszą w Polsce i na Śląsku placówką Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną dla upośledzonych i porażonych dzieci, młodzieży i dorosłych, często sprzężonych z innymi kalectwami i schorzeniami z głębokim uszkodzeniem centralnego układu nerwowego.

W swoich założeniach teoretycznych i praktycznych Ośrodek miał charakter osiedlowy. Z biegiem lat stał się bardziej otwarty. Obejmuje swym oddziaływaniem wszystkich potrzebujących z Katowic-Giszowca, Katowic i sąsiednich miast.

Ośrodek rozpoczął działalność w 1986 roku z chwilą wybudowania obiektu przez Kopalnię "Staszic".