Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice podpisały umowę na realizację II etapu rewitalizacji Doliny 5 Stawów

Katowice - Szopienice Dolina 5 Stawów

Katowice - Szopienice Dolina 5 Stawów

Nowe kąpielisko dla mieszkańców, ścieżka pieszo-rowerowa, a także miejsce do pozostawiania pojazdów w miejscu dzikiego parkingu – to powstanie w ramach II etapu rewitalizacji katowickiej Doliny Pięciu Stawów. Katowice podpisały wartą 12,9 mln zł umowę na zaprojektowanie i wykonanie tych inwestycji, które zostaną oddane do użytku latem przyszłego roku.

– Dolina Pięciu Stawów w Katowicach ma olbrzymi potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Dlatego w mojej umowie z mieszkańcami zobowiązałem się, że wykonamy kompleksową rewitalizację tego miejsca – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. – Z przeprowadzonych z mieszkańcami konsultacji wynikło, że obszar Doliny Pięciu Stawów powinien mieć funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną. Całkowicie zgadzam się z tymi postulatami. Dlatego krok po kroku realizujemy plan rewitalizacji doliny. Nowe oblicze zyskał już południowo-wschodni brzeg stawu Morawa – to dzięki wartej 6,5 mln zł budowie stanicy żeglarskiej i zagospodarowaniu terenu wokół niej. Teraz czas na uporządkowanie północnej części stawu i budowę w tym miejscu plaży, placu zabaw, kręgu grillowego i traktu pieszo-rowerowego – dodaje prezydent.

Morawa z nową plażą, ścieżką rowerową oraz parkingiem

Głównym celem II etapu metamorfozy Doliny 5 Stawów jest stworzenie dla mieszkańców zadbanego kąpieliska przy północnym brzegu stawu Morawa. – Strefa z plażą będzie wyposażona m.in. w stanowisko dla ratownika, pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, zaplecze socjalne z przebieralniami, natryskami i toaletami. Dotychczasowe kąpielisko stanie się więc bezpieczniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Ponadto mieszkańcy będą mogli skorzystać z innych atrakcji. Obok plaży powstanie również strefa sportowa z boiskiem, plac zabaw oraz krąg grillowy – wylicza Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

To jednak nie jedyna zmiana, jaka czeka tę atrakcyjną przestrzeń w ramach tego etapu inwestycji. Zakres prac obejmuje także uporządkowanie sposobu parkowania w okolicy. W miejscu dzikiego parkingu – zlokalizowanego przy ulicy Sosnowieckiej, w pobliżu linii tramwajowej – powstanie przestrzeń parkingowa przystosowana do pozostawiania zarówno samochodów osobowych, jak i autobusów.

Oprócz tego zadanie przewiduje także rozwiązanie dla rowerzystów i pieszych. Powstanie dla nich ścieżka o długości prawie kilometra, prowadząca wzdłuż stawu od budynku stanicy do wschodniej granicy pobliskiego cmentarza.

Projekt, budowa i otwarcie na lato

Spośród 4 podmiotów zainteresowanych realizacją komisja przetargowa wybrała ofertę, złożoną przez firmę Bako Sport G. Baran, R. Koziołek Spółka Jawna. Wykonawca oszacował prace na około 12,9 mln zł. Rozpocznie on swoje zadanie od zaprojektowania planowanych rozwiązań. Potem będzie musiał uzyskać pozwolenie na budowę w imieniu Katowic i miejskiej spółki Katowickie Inwestycje S.A., a następnie przejdzie do robót w terenie. Oddanie do użytku inwestycji planowane jest na lato przyszłego roku.

I etap przemiany Doliny 5 Stawów zakończył się sukcesem. W III etapie prace będą prowadzone przy Borkach

Realizowana w najbliższym czasie inwestycja to kolejna część większego projektu, jakim jest rewitalizacja Doliny 5 Stawów. Wcześniej przy Morawie powstała nowa stanica wodna. Oprócz zbudowania obiektu, inwestycja o wartości ponad 6,5 mln zł objęła również m.in. powstanie oświetlonych alejek, kei, pomostu, miejsca do grillowania oraz infrastruktury kąpielowej w tej części stawu. Dzięki inwestycji harcerze mają większe możliwości do codziennej działalności i organizacji wydarzeń, a mieszkańcy zyskali zadbany i cieszący oko teren.

Wiadomo też co zakłada III etap rewitalizacji katowickiej Doliny Pięciu Stawów. Składa się na niego m.in. powstanie kolejnej plaży, tym razem zlokalizowanej przy południowym brzegu stawu Borki. Tam również wybudowany zostanie parking. Oprócz tego w ramach III etapu wybrany wykonawca będzie musiał zrealizować promenadę wzdłuż wschodniego brzegu stawu Morawa, która połączy stanicę harcerską z plażą po drugiej stronie zbiornika. Koszt prac szacowany jest na ok. 18 mln zł, a ich rozpoczęcie planowane jest na 2024 rok.

Dolina 5 Stawów – ogromny teren kochany przez mieszkańców

Rewitalizacja Doliny 5 Stawów dotyczy terenu o powierzchni ponad 150 hektarów, z czego powierzchnia samych zbiorników wodnych wynosi 91 hektarów – czyli tyle, co 127 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Oprócz stawu Morawa Dolinę tworzą także stawy: Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III. Bogaty przyrodniczo i atrakcyjny teren sprzyja różnym rodzajom wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu – nie tylko plażowaniu, ale także jeździe na rowerze, spacerowaniu, bieganiu czy wędkowaniu. Dlatego rewitalizacja zakłada, by uczynić tę przestrzeń bezpieczną dla katowiczan, przy jednoczesnym zachowaniu jej naturalnego charakteru.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024