Czytasz: Odliczamy dni do Jarmarku świątecznego

Odliczamy dni do Jarmarku świątecznego

Kiedy poczujemy święta w centrum Katowic? Sprawdźcie!

Jarmark Bożonarodzeniowy w samym centrum Katowic rozpocznie się 24 listopada i portwa do 23 grudnia. Na katowickim Rynku powstanie świąteczne miasteczko, a w ponad 50 klimatycznie ozdobionych domkach zagoszczą wystawcy ze Śląska i okolic oraz innych regionów Polski, a także z Francji, Węgier, Czech, Białorusi i Litwy.

Szopki, bombki, kosmetyki

Na stoiskach znajdziemy wyroby artystyczne i rękodzielnicze, świąteczne ozdoby, dekoracje, stroiki, figurki i bożonarodzeniowe szopki, bombki ręcznie malowane, artystyczne wyroby z drewna, szkła, ceramiki i minerałów, biżuterię, ręcznie malowane kuferki i szkatułki, zabawki z drewna, haftowane poduszki, wyroby skórzane oraz wełniane skarpetki, ciepłe czapki i szale na zimowe chłody. Będą też białoruskie ikony i dewocjonalia. A do tego naturalne kosmetyki z różnych stron świata i świąteczne zapachowe kompozycje.

Nie zabraknie świątecznych smakołyków

Na stoiskach znajdziemy kolorowe pierniki, lizaki, czekoladowe figurki, turecką chałwę, bakalie oraz kawy i herbaty ze Sri Lanki. Ponadto nalewki, miody pitne, ekologiczne wina i likiery, a także tradycyjne wędliny polskie, francuskie i litewskie, przyprawy, sery francuskie, holenderskie, tradycyjne sery polskie i słowackie, górskie oscypki podawane na ciepło z żurawiną. A także ekologiczne miody i domowe przetwory.

W strefie gastronomicznej będzie można spróbować aromatycznego grzanego wina, miodów pitnych i nalewek, naturalnej czekolady na gorąco. Nowością będzie grzany poncz.

Zjemy dania z grilla, tradycyjną pajdę chleba ze smalcem, pieczonki, belgijskie grytki, bubble wafle i po raz pierwszy - zapiekane ślimaki z masłem oraz tradycyjną francuską potrawę tartiflette.

Lodowisko, choinka i kino plenerowe

Codziennie od poniedziałku do czwartku o godz. 17, a w weekendy o godz. 14 będzie odbywać się kino plenerowe dla najmłodszych. Baśniowy pociąg, jarmarkowa piramida, bożonarodzeniowa szopka i jedyna w swoim rodzaju wielka baśniowa kula śnieżna (snow globe), a to tylko część przygotowanych atrakcji.

24 listopada zostanie otwarte lodowisko! Świąteczne ozdoby na rynku, renifery z zaprzęgiem i choinka rozbłysną światłem 6 grudnia. Wcześniej, 1 grudnia, zostaną zapalone ozdoby świąteczne zamontowane na katowickich ulicach.

Czytaj więcej