Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska – kolejna odsłona akcji

Rajdowki braci Szejow w barwach akcji Katowice Motorem Bezpieczenstwa

Rajdowki braci Szejow w barwach akcji Katowice Motorem Bezpieczenstwa

Katowice są w tym roku gospodarzem Światowego Forum Miejskiego (WUF11), a tym samym miejscem dyskusji o tym, jak można zmienić przyszłość miast na lepszą. Katowice zawsze na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w czasie tej dyskusji nie mogło zabraknąć wydarzenia dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zorganizował tematyczne miasteczko na katowickim Rynku. 

– Umiejętne zachowanie się na drodze to bardzo istotny temat z punktu widzenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego – kierowców, rowerzystów czy pieszych. Ważne, żeby kształtowanie odpowiednich wzorców zaczynać już od najmłodszych lat – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Najlepiej na wyobraźnię najmłodszych oddziaływają bezpośrednie doświadczenia. Stąd jeśli o ruchu drogowym i skutkach niewłaściwego w nim zachowania mówią policjanci, albo strażacy biorący udział w akcjach ratunkowych to przekaz ten jest najsilniejszy. Dobrym rozwiązaniem jest też  zaangażowanie do tego sportowców, a w tym przypadku rajdowców, którzy przy wyścigowym samochodzie mogą podzielić się swoimi doświadczeniami m.in z wyścigów. Ich historie z pewnością zapadną w pamięci dzieci i młodzieży – dodaje prezydent.

Wydarzenie zorganizowane 27 czerwca br. przez Komendę Miejską Policji i miasto Katowice dotyczyło bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza w okresie wypoczynku letniego. Dodatkowo pojawiła się strefa w ramach akcji „Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska” – to wspólna akcja partnerów: Miasta Katowice, KSSE, Komendy Miejskiej Policji oraz Jarosław & Marcin Szeja Rally Team. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie najmłodszych jego uczestników, poprzez prelekcje, przypominanie o prawidłowym zapinaniu pasów, czy zapewnienie widoczności dzięki odblaskom.

– Jesteśmy tu dziś, promując ważny projekt społeczny, który jest odpowiedzią na potrzeby aglomeracji, a Katowice widzą i reagują na ten problem. Z tej potrzeby powstał projekt Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska. Razem z partnerami chcemy stworzyć wieloletni projekt mający na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi kierowca rajdowy Jarosław Szeja. – W tym roku skupiamy się na najmłodszych, których edukujemy w zakresie właściwego zachowania na drodze oraz odpowiedniej widoczności – dodaje rajdowiec.

W ramach wydarzenia odbyły się prelekcje dotyczące działań podnoszących świadomość w ruchu drogowym. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć z bliska samochód rajdowy, otrzymać unikatowe odblaski oraz poznać ciekawostki ze świata motorsportu. Osoby odwiedzające miasteczko mogły również zapoznać się z działanie straży pożarnej oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które również uruchomiły swoje strefy.

– Strefa ekonomiczna, to nie tylko nowoczesne technologie czy zakłady produkcyjne. To także lokalne społeczności, które stanowią integralną część tkanki miejskiej naszego regionu, warunkując jego zrównoważony rozwój.  Z radością od lat uczestniczymy i wspieramy inicjatywy związane ze Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu biorąc udział w wydarzeniach tego typu jak dzisiejsze – „Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska”. Współpraca z drużyną – Jarosław & Marcin Szeja Rally Team, znakomicie ilustruje hasło przewodnie „KSSE motorem automotive”, bowiem motoryzacja jest branżą dominującą w Katowickiej SSE, to około 60% wszystkich naszych inwestycji. Jesteśmy także w pełni świadomi tego, iż sukces przedsięwzięć gospodarczych uwarunkowany jest bezpieczeństwem ludzi i rodzin, które tworzą je na co dzień – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Katowiccy policjanci natomiast zaprosili do odwiedzenia stoisk o tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Profilaktycy katowickiej komendy poruszali zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, bezpieczeństwa w sieci, zabezpieczania mienia, problematyki uzależnień, czy też przemocy. 

– Katowice, jako miasto wojewódzkie jest doskonałym miejscem do pracy, edukacji, a także odpoczynku. Z zasobów miasta korzystają nie tylko jego mieszkańcy, ale także wiele osób z pobliskich miejscowości. To także doskonale skomunikowane miejsce, przez które przebiegają główne szlaki komunikacyjne regionu. Dlatego też, bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest jednym z priorytetów działań profilaktycznych realizowanych przez katowickich policjantów. Jestem przekonany, że nauka i kształtowanie właściwych postaw od najmłodszych lat zaowocuje w przyszłości i wpłynie na wzrost bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.  Kierując się powyższą zasadą, nasze działania obejmują znacznie więcej obszarów i adresowane są do dużo szerszej grupy odbiorców. Mając na uwadze rozpoczynający się okres wakacyjny, w podejmowanych inicjatywach nie sposób pominąć bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego. Te i wiele innych aspektów dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa zostaną poruszone podczas zorganizowanego miasteczka bezpieczeństwa w ramach strefy „Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska” – mówi mł. insp. Arkadiusz Konowalski – Komendant Miejski Policji w Katowicach.

Więcej o akcji można przeczytać na stronie internetowej: https://katowice-motorem-bezpieczenstwa-slaska.pl/ 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author