Czytasz: Katowice mają plac Kaczyńskich, a Jaworzno rondo

Katowice mają plac Kaczyńskich, a Jaworzno rondo

Sprawdzamy jak jest w innych miastach.

Zaledwie cztery dni temu jedno ze swoich rond Jaworzno nazwało imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich. W niedzielę odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia nowego ronda, które mieści się u zbiegu ulicy św. Wojciecha i obwodnicy północnej.

Po uroczystej Mszy Świętej w Kolegiacie pw. Św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie zaproszeni goście specjalnie podstawionym autobusem udali się z rynku na rondo, gdzie odsłonięto tablice pamiątkowe i poświęcono obiekt. Odsłonięcia dokonał m.in. Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert.

Po poświęceniu tablic pamiątkowych na nowym rondzie, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyło się spotkanie autorskie z redaktor Dorotą Łosiewicz, autorką książki "Moi Rodzice" o śp. Marii i Lechu Kaczyńskich - wywiad rzeka z Martą Kaczyńską.

Trzy dni później wojewoda Jarosław Wieczorek zmienił nazwę placu Szewczyka w Katowicach na taką samą nazwę.

Rondo im. Kaczyńskiego mają też Gliwice i Zabrze

Na tyłach dworca PKP przy ul. Toszeckiej w Gliwicach rondo im. Lecha Kaczyńskiego mieści się od 2013 r. W tym samym roku rondo o tej samej nazwie powstało także w Zabrzu przy ul. Gdańskiej, tuż obok Multikina.

Pomysł nadania jednemu z rond im. Lecha Kaczyńskiego pojawił się również rok później w Pszczynie, ale nie doszedł do skutku. W efekcie rondo nazwano im. Książąt Pszczyńskich.

Czytaj więcej