Czytasz: Katowice kochają rowery
9 tysięcy katowiczan zarejestrowało się w systemie wypożyczalni rowerów.

 - Miasto uznane za „nierowerowe” sprawiło nam niespodziankę - ocenił prezes firmy Next Bike Tomasz Wojtkiewicz. Drugi sezon funkcjonowania w Katowicach wypożyczalni jednośladów okazał się sukcesem.

 


W Katowicach dostępnych jest obecnie kilkanaście wypożyczalni i kilkadziesiąt rowerów. W systemie zarejestrowanych jest 9 tys. 200 osób, które wypożyczyły w tym sezonie rowery 38 tys. razy. Najchętniej, ten sposób poruszania się po mieście wybieramy między godzinami 16 a 19 oraz w weekendy. Cyklistów korzystających z wypożyczalni jednośladów jest coraz więcej, widać ich w mieście codziennie. Zazwyczaj podróż wypożyczonym rowerem trwa niecałą godzinę. Blisko połowa użytkowników korzysta z rowerów w bezpłatnym czasie (15 minut).

Czy Katowice staną się miastem rowerów?

16 mln zł , taka kwotę miasto planuje wydać na rozwój infrastruktury rowerowej do końca 2019 roku.  Według zapewnień powstaną nowe ścieżki, uruchomione zostaną kolejne stacje. Jak wynika z podsumowania tegorocznego sezonu, liczba lrowerów wzrosła tylko dwukrotnie rok do roku, natomiast liczba wypożyczeń, aż pięciokrotnie. To pokazuje, że ten system ma sens – przekonywał Marcin Krupa, prezydent miasta. Wciąż jednak daleka jest droga do tego, aby Katowice zasłużyły na miano „miasta rowerów”. 

Koszulka lidera

„Potrzeba więcej ścieżek rowerowych, mogłyby też być lepiej oznaczone” – ocenił Michał Dobrzyński, który z miejskiej wypożyczalni korzystał w tym roku najczęściej.

 

Pan Michał dojeżdża miejskim rowerem do pracy z osiedla Tysiąclecia do centrum Katowic. Podczas konferencji został nagrodzony żółtą koszulką lidera i voucherem. Najaktywniejszy użytkownik systemu skorzystał z niego 170 razy. 

Duże zainteresowanie spowodowało, że sezon rowerowy w tym roku trwał 2 tygodnie dłużej niż w 2015 roku – zaczął się jeszcze przed majówką, a zakończy się w najbliższy weekend. 

 

 

Czytaj więcej