Czytasz: Jubileusz arcybiskupa Wiktora Skworca

Jubileusz arcybiskupa Wiktora Skworca

20-lecie sakry biskupiej metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca.

Mszą dziękczynną uczczono w sobotę w Katowicach jubileusz 20-lecia sakry biskupiej metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca. Po mszy jej uczestnicy dostali śląskie kołocze od miejscowych cukierników, a jubilat wyprawił na ulice miasta Orszak Trzech Króli.

 

Zobacz archiwalne zdjęcia:

Homilię podczas mszy św. w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach wygłosił biskup tarnowski Andrzej Jeż – następca Wiktora Skworca na czele diecezji tarnowskiej. Przypomniał działalność i zasługi obecnego metropolity katowickiego m.in. na rzecz osób potrzebujących i misji. „Dobro zasiane przez twoją pasterską posługę osiągnie pełnię u kresu drogi Kościoła tarnowskiego i katowickiego” – podkreślił, zwracając się do abpa Skworca.

Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 r. w Katowicach, a biskupie 6 stycznia 1998 r. w Rzymie. Metropolitą katowickim jest od 2011 r., wcześniej był biskupem tarnowskim. Abp Skworc jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii Kościoła, pełni urząd Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Konferencji Episkopatu Polski przewodniczy Komisji Duszpasterstwa oraz Zespołowi ds. Finansów w Kościelnej Komisji Konkordatowej.

25. rocznicę posługi biskupiej świętował z kolei w sobotę w katedrze w Gliwicach tamtejszy bp Jan Kopiec. Orszaki Trzech Króli przemaszerowały w sobotę nie tylko ulicami Katowic i Gliwic, ale też wielu innych miejscowości archidiecezji katowickiej.

autor: Anna Gumułka (PAP)

[iframe]http://live.fis-ski.com/jp-3066/results-pda.htm[/iframe]