Czytasz: Jednak nie wyburzą "Dezember Palast"

Jednak nie wyburzą "Dezember Palast"

Gmach przy placu Sejmu Śląskiego 2 ma zostać przebudowany do 2021 roku.

Pałac Grudniowy to symbol Katowic czy maszkara do wyburzenia? - pytaliśmy w marcu tego roku. I choć pomysł wyburzenia faktycznie się pojawiał, dziś już wiemy - słynny "Dezember Palast" będzie zmodernizowany.

Gmach przy placu Sejmu Śląskiego 2 ma zostać przebudowany do 2021 roku - informuje katowicki Urząd Miasta. Mieści się tam teraz instytucja "Katowice Miasto Ogrodów". Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb Miejskiej Sali Widowiskowej, póki co nie wiadomo jednak ile to ma kosztować.

CZYTAJ WIĘCEJ O FASCYNUJĄCEJ HISTORII BUDYNKU:

Kaprys władzy symbolem miasta cz. II

Kaprys władzy symbolem miasta

Co wyremontują?

Zmieni się nie tylko zewnętrzne oblicze budynku (zostanie poddany m.in. termomodernizacji), ale także jego wnętrze. Wymienone zostaną drzwi, okna i instalacje, a azbest zostanie usunięty. Właściwe prace budowlane mają ruszyć w 2019 roku.

- Ta koncepcja nie jest wiążąca - mówi katowicki magistrat.
- Ta koncepcja nie jest wiążąca - mówi katowicki magistrat.

"Dezember Palast", czyli...

Dom bez kantów, Biały Dom, Dezember Palast, Pałac Grudniowy. To określenia tego samego budynku, który zna każdy katowiczanin. Trudno go nie zauważyć, kiedy wznosi się dumnie nad Korfantym pilnującym Placu Sejmu Śląskiego. 10 grudnia 1979 roku oddano go do użytku jako gmach Centrum Kształcenia Ideowo-Wychowawczego Kadr Robotniczych. 

Budynek szybko zmienił swoje przeznaczenie. W 1983 roku w budynku utworzono Centrum Kultury z estradą, klubem i wystawami. Tak jest do dziś. Po drodze zmieniały się tylko nazwy: Górnośląska Macierz Kulturalna, Górnośląskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Dziś to siedziba Miasta Ogrodów.

Czytaj więcej