Czytasz: Katowice jednak będą rozmawiać o blokach w Strefie Kultury

Katowice jednak będą rozmawiać o blokach w Strefie Kultury

Bloki przy Strefie Kultury będą 6 czy 18-piętrowe? Mieszkańcy chcą wiedzieć.

Przy Muzeum Śląskim w Katowicach, stanąć mają 18-piętrowe wieżowce. Wybuchła afera. Alicja Knast, dyrektorka Muzeum Śląskiego zaapelowała, by nie niszczyć krajobrazu Strefy Kultury. Ewa Lipka, rzecznik prasowy katowickiego Urzędu Miasta przyznała, że miasto jest zadowolone z inwestycji, ale jej koncepcja wciąż się zmienia.

WOJNA O MIESZKANIÓWKĘ W STREFIE KULTURY

18-piętrowe bloki 


Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy bloków z 300 mieszkaniami. Budowa powinna się zacząć w połowie tego roku. Początkowo planowano niższe, bo 6 i 8-piętrowe bloki, koncepcja jednak się zmieniła. W pierwszym etapie inwestycji zaplanowano trzy budynki, które będą miały nie więcej niż 12 kondygnacji. W kolejnych etapach są rozważane także wyższe, nawet 18 piętrowe obiekty.

Bloki ma wybudować firma TDJ Estate, która kupiła tereny na północ od Muzeum Śląskiego. TDJ buduje też Osiedle Franciszkańskie na Ligocie i dwie wieże biurowca KTW przy Spodku. Projektem osiedla ma się zająć pracownia Medusa Group z Bytomia (odpowiedzialna także za projekt biurowców KTW – przyp. red.), ale wizualizacje na razie pozostają tajemnicą. I o to wybuchła cała fera. Ludzie chcą wiedzieć, co w ich mieście będzie się budować, w szczególnie tak reprezentacyjnej części. Lipka twierdzi, że wielokondygnacyjne budynki wcale źle wyglądać nie muszą, a za przykład podaje mieszczące się nieopodal Muzeum osiedle Gwiazd.

Miasto przyznaje, że nowe bloki miały być początkowo tylko 12-piętrowe, ale zgodnie z przepisami:

- „ostateczne opracowanie koncepcji dotyczącej skonkretyzowanego sposobu zagospodarowania poszczególnych terenów, w tym szczegółów zamierzenia inwestycyjnego jest uprawnieniem potencjalnego inwestora – np. właściciela gruntów".


Ludzie się oburzyli, ale miasto postanowiło dać im jednak głos w sprawie. Jak poinformowało na swoim Twitterze katowickie biuro prasowe. Jutro o godz. 11 w Strefie Centralnej odbędzie się dyskusja na ten temat.

Czytaj więcej