Czytasz: Katowice jak świąteczna bombonierka

Katowice jak świąteczna bombonierka

Świecą choinki, renifery i bombki. Świeci Rawa. Wyjątkowo prezentuje się też Muzeum Śląskie. Katowice w tym roku wyjątkowo zadbały o świąteczną atmosferę.

Wyjątkowo prezentuje się Muzeum Śląskie. Szklane budynki wyglądają jak… podarunki. Podświetlone są na niebiesko, a jeden ma nawet kokardę! Specjalna dekoracja pojawiła się w tym roku i jest autorskim pomysłem Muzeum. Możliwe, że w przyszłości takich „prezentów” będzie więcej.

Wędrujemy przez świąteczne Katowice

Jest więcej ozdób niż zazwyczaj. Poza tradycyjnymi, które odpalono już pod koniec listopada, niedawno pojawiły się też nowe.

Oświetlona jest aleja Korfantego. Wyjątkowo dużo ozdób znalazło się w tym roku w okolicy ronda Ziętka. Poza tradycyjną choinką, która co roku stoi w miejscu fontanny, pojawiły się trzy średniej wielkości choinki zamontowane na latarniach.

Docieramy do rynku, na którym zamontował się świąteczny Jarmark, a na nim 11-metrowa żywa choinka. Jest lodowisko i są stragany z rękodziełem, smakołykami i grzanym winem. Nawet, kiedy zajdzie słońce, na rynku jest jasno jak w dzień. Centrum rozświetlają ozdoby.

- Na rynku w Katowicach już stoi choinka, a właściwie pięć… Ta największa to jedenastometrowy świerk srebrzysty, podarowany przez mieszkańca Panewnik. Cztery pozostałe zajęły miejsce palm nad Sztuczną Rawą, migocą nastrojowo ledowymi lampkami imitującymi fale – mówi Ewa Lipka, rzeczniczka katowickiego Magistratu.

Na rynku stoi znany już napis Katowice z logiem miasta, który w ubiegłym roku był ulubionym plenerem do zdjęć. Jest podświetlony. Tak samo jak imitująca fale konstrukcja na przykrytym na zimę odcinku Rawy. Są też świecące renifery w ozdobnym wozie i reniferzy-surferzy na sztucznej Rawie. A do tego karoca i gigantyczne bombki. Jest też maping na budynku Urzędu Miasta, a na Placu Kwiatowym świeci ok. 10 tys. lampek. 

Nie żałowali na świecidełka

Dekoracje rozświetlają rynek, ale też plac Miast Partnerskich, plac Andrzeja, plac Grunwaldzki, plac Miarki, plac pod Lipami, ulice: Boya Żeleńskiego, Szarych Szeregów, Mariacką, Mielęckiego, Stanisława, Stawową, św. Jana, Warszawską, Mickiewicza, Staromiejską i Dyrekcyjną, 3 Maja, Wawelską, Jankego, Panewnicką, Markiefki, Kossak-Szczuckiej, Ściegiennego, Józefowska, Bytkowska i Szczecińska.

Katowiccy urzędnicy na świecidełka nie żałowali. Koszt świątecznych iluminacji – montaż, konserwacja starych i zakup nowych to ok. 660 tys. zł. Ten świąteczny nastrój będzie towarzyszył mieszkańcom podczas Bożego Narodzenia i Sylwestra, aż do końca stycznia.

Czytaj więcej