Czytasz: Śląsk globalnym centrum walki z dopingiem!

Śląsk globalnym centrum walki z dopingiem!

01:32
Katowice odwiedzi około 2 tys. przedstawicieli wszystkich środowisk zaangażowanych w walkę z dopingiem w sporcie.

To w Katowicach zostaną wybrane nowe władze Światowej Agencji Antydopingowej (WADA - World Anti-Doping Agency) oraz zatwierdzone zmiany w Światowym Kodeksie Antydopingowym. W listopadzie (5-7) przyszłego roku w stolicy woj. śląskiego odbędzie się Światowa Konferencja Antydopingowa. Umowa ws. organizacji wydarzenia (odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym) została właśnie podpisana przez ministra Witolda Bańkę i prezydenta Katowic Marcina Krupę.

Katowice antydopingową stolicą

- W kwestii dopingu wszyscy musimy mówić jednym głosem. Musimy szukać nowych sposobów na walkę z nim i przypominać, że tylko czysty, uczciwy sport ma sens. W listopadzie 2019 roku Katowice staną się globalnym centrum walki z nieuczciwą rywalizacją - powiedział Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka.

Minister, który jest jednocześnie przedstawicielem Rady Europy w Komitecie Wykonawczym WADA dodał: - Tu będziemy szukać nowych kierunków rozwoju antydopingowej polityki. Konferencja odbędzie się przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Oczy całego sportowego świata będą zwrócone na Polskę i decyzje, które zapadną podczas tego wydarzenia.

Decyzję o przyznaniu Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku podjął Zarząd WADA w maju 2017 roku. Katowice w wyścigu o miano gospodarza wyprzedziły Muskat (Oman) i Genewę (Szwajcaria).

Krupa: to duże wyzwanie

- Przed nami duże wyzwanie. Jestem dumny, że Katowice znalazły uznanie w oczach WADA i zorganizujemy tak prestiżowe wydarzenie. To doskonała okazja, by pokazać stolicę ponad 2-milionowej metropolii najważniejszym osobom światowego sportu i promować cały nasz region w skali globalnej - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Wydarzenie organizowane w Katowicach będzie piątą edycją cyklicznej imprezy. Poprzednie odbyły się w Lozannie, Kopenhadze, Madrycie i Johannesburgu.