Czytasz: Katowice: "Dziękujemy!" na gmachu sądu

Katowice: "Dziękujemy!" na gmachu sądu

Tak jak od kilku dni przychodzili, by zaprotestować przeciwko zmianom w sądownictwie, tak przyszli w poniedziałek. Już po tym, jak prezydent zapowiedział weto.

"Przygotowane przez parlament ustawy reformujące system wymiaru sprawiedliwości w dużej części wychodziły naprzeciw społecznym oczekiwaniom. Nie mogłem jednak jako prezydent ich zaakceptować i korzystam z prawa weta, bo wymagają one zmian zapewniających ich zgodność z Konstytucją, aby utrzymywały niezależność władzy sądowniczej, ale bez poczucia absolutnej nadrzędności i bezkarności oraz stwarzały warunki, by sędziowie czuli się niezależni od różnego rodzaju nacisków" - przekazał w Orędziu prezydent Andrzej Duda. 

 

DZIĘkujemy

21.00 W Katowicach podobnie jak w poprzednich dniach, trwa protest. Jego uczestnicy wyrażają wdzięczność wobec prezydenta Dudy za zawetowanie dwóch z trzech zmieniających funkcjonowanie sądownictwa ustaw. Domagają się jednak także zawetowania ustawy o ustroju sądów powszechnych.

- Po raz ósmy spotykamy się przed Sądem Okręgowym przy ul. Francuskiej.Wygraliśmy bitwę, prawdopodobnie wojna do nas wróci - mówi Katarzyna Maj. 

Przed siedzibą Sądu Okręgowego mieszkańcy Katowic spotykali się od kilku dni. Podobnie było w kilkudziesięciu miastach całego województwa. Przynosili świece, znicze i zapalali symboliczny łańcuch światła. Chcieli w ten sposób zademonstrować swoją solidarność z niezależnymi sędziami i nakłonić prezydenta Dudę do zawetowania ustaw PiS o sądownictwie.
Towarzyszyło im hasło "3 xVeto"! 

 

- Pasuję Was wszystkich na rycerzy Konstytucji - mówiła do zgromadzonych Katarzyna Maj. 

- Zwyciężyliśmy!! Dwa już mamy, chcemy trzeciego veta - mówią organizatorzy. 
Ustawa o sądach, daje ministrowi sprawiedliwości możliwość decydowania o tym, który sąd zdecyduje o której sprawie. To jest ustawa zła! Jesteśmy gotowi usiąść do okrągłego stołu i rozmawiać o kształcie dobrej ustawy. Jak chwilowo nie będziemy się tu spotykać, to i tak stoimy na straży wolności sądów. 

Mimo deszczowej pogody w Katowicach zebrał się tłum. Aura nie przeszkodziła tym, którzy od wielu dni spotykali się przed sądem. W poniedziałek skandowali
"Dziękujemy". 

- Bardzo Wam dziękuję, że przyszliście także dziś i byliście tu przez te wszystkie dni-mówił sędzia Krystain Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. 

 

 

Czytaj więcej