Czytasz: Katowice czekają na specustawę

Katowice czekają na specustawę

Szczyt Klimatyczny 2018 roku wyzwaniem nie tylko dla miasta.

W ramach wyjazdowego posiedzenia w Katowicach Sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej zapoznała się z informacjami na temat stanu przygotowań do 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych poświęconej zmianom klimatu COP24, która odbędzie się w 2018 r. w Katowicach.

Polska chce odgrywać wiodącą rolę w międzynarodowych negocjacjach klimatycznych, dlatego ubiegała się o organizację tego szczytu.

- Polityka klimatyczno-energetyczna musi uwzględniać specyfikę polskiej energetyki, która oparta jest na węglu, jednocześnie dążąc do zwiększenia czystości środowiska. Temu służą czyste technologie węglowe – powiedziała przewodnicząca Komisji do Spraw Unii Europejskiej, poseł Izabela Kloc na spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Obecny na spotkaniu Minister Środowiska Jan Szyszko podkreślił, że na szczycie COP24 ma zostać przyjęta mapa drogowa dojścia do takiej koncentracji dwutlenku węgla, by temperatura średnia na świecie nie wzrosła więcej niż 2 stopnie - to w skali globalnej, zaś w skali krajowej:

- Naszym celem jest pokazać, w jaki sposób jesteśmy bogaci w zasoby energetyczne, pokazać Katowice jako ośrodek ogromnego sukcesu w skali międzynarodowej, pokazać naszą innowacyjność w tym zakresie oraz nasze sukcesy. Mamy szanse osiągnąć neutralność klimatyczną w najbliższych 30 latach na bazie naszych zasobów oraz technologii. – dodał minister.

Szczyt klimatyczny będzie dla Polski również możliwością przedstawienia sukcesów w dziedzinie redukcji CO2. W naszym kraju udało się zredukować emisję dwutlenku węgla o 30%.

Polska po raz trzeci będzie gospodarzem szczytu klimatycznego, który odbędzie się w grudniu 2018 r. W ramach specustawy zostaną uruchomione środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na organizację szczytu w wysokości 130 mln zł. Konferencja odbędzie się na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Hali Spodek, które na okres wydarzenia będą strefą eksterytorialną. Obszar ten jeszcze do niedawna był terenem kopalni, a teraz po rewitalizacji jest doskonałym przykładem realizacji strategii Black to green.

Prezydent Katowic Marcin Krupa powiedział, że jest to wyzwanie dla miasta i regionu, a także możliwość ogromnej promocji.

W spotkaniu udział wzięli również: wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz prezes Międzynarodowego Centrum Kongresowego Wojciech Kuśpik.

Czytaj więcej