Czytasz: Nietypowa gwiazda tegorocznego kongresu. Zobaczcie sami

Nietypowa gwiazda tegorocznego kongresu. Zobaczcie sami

Choć oficjalnie otwarty zostanie 1 czerwca, budynek KTW zaprezentowano podczas dzisiejszego katowickiego EKG.

Przeszedł niezbędne odbiory, dostał pozwolenie na użytkowanie. Przeszkolony wieżowiec, który wita wjeżdżających na katowickie rondo, oficjalnie otwarty zostanie 1 czerwca. Ale już stał się gwiazdą. Prezentowano go podczas trwającego w Katowicach od poniedziałku Europejskiego Kongresu Gospodarczego. I trzeba przyznać; na gościach zrobił wrażenie.

ciasna działka była nie lada wyzwaniem 

Przeszklony budynek, który stanął na działce po biurowcu dyrekcji kolei państwowych, to projekt biura Medusagroup. Od początku był sporym wyzwaniem, bo działka inwestycyjna jest w tym miejscu naprawdę nieduża. Stan surowy zamknięty Strabag osiągnął w styczniu tego roku. Ostatnio z placu budowy znikły kontenery budowlane, a prace przeniosły się do środka. Przed prezentacją na kongresie, w ruch poszły urządzenia czyszczące.

budynek, który... zbiera informacje

To pierwszy etap budowy KTW. Na wizualizacjach wyraźnie widać jeszcze drugą, wyższą wieżę - KTW II. Gotowa jest już wylewka pod budowę (druga wieża ma mieć 133 metry, co uczyni z niej najwyższy budynek w mieście). Inwestor nie zdradza jednak, kiedy rozpocznie ten etap budowy. 

Prezentowana we wtorek wieża ma 66 metry, przeszkoloną elewację i geometryczny kształt. Inwestycję wyróżnia nie tylko wysmakowanie architektoniczne. Właściciel chwali się inteligentnym systemem zarządzania budynkiem. Dzięki niemu w jednym miejscu będą gromadzone wszystkie informacje płynące z biurowca i jego otoczenia. Skutek? Pozwoli to m.in. na optymalizację zużycia energii i mediów, jak również zapewni bezpieczeństwo i komfort przyszłych pracowników.

szybkie windy, ekologiczne toalety i darmowa klima 

Biurowiec ma m.in. szybkie windy o niskim poborze mocy czy rozwiązania ograniczające zużycie wody w toaletach (57% oszczędności w stosunku do standardowych wymagań). Poziom hałasu zostanie ograniczony do 40 dB, co zapewni cichą atmosferę w biurach. - O odpowiednią temperaturę pomieszczeń zadba klimatyzacja z efektywnym odzyskiem ciepła i funkcją tzw. free cooling, która umożliwia wykorzystanie darmowych pokładów chłodu z powietrza do schłodzenia wnętrza budynku - podaje Biuro Prasowe firmy TDJ Estate.

Czytaj więcej