Czytasz: Katarzynki połączyły Śląsk i Zagłębie

Katarzynki połączyły Śląsk i Zagłębie

W piątek, 25 listopada, kolejarze i tramwajarze mają swoje święto — Katarzynki. W tym dniu wspominana jest ich patronka — Katarzyna Aleksandryjska. Tegoroczne obchody na Śląsku i Zagłębiu będą miały charakter potrójnie jubileuszowy.

Śląsk i Zagłębie połączone

W 1931 r. zostało uruchomione bezpośrednie połączenie linią tramwajową Katowic z Sosnowcem.

Chodzi o budowę wiaduktu kolejowego nad dzisiejszą ulicą Piłsudskiego w Sosnowcu. Dzięki jego powstaniu można było ułożyć tory tramwajowe biegnące pod wiaduktem, które połączyły linie tramwajowe po obu stronach nasypu kolejowego – wyjaśnia rzecznik Tramwajów Śląskich S.A. Andrzej Zowada.

Orkiestra zakładowa PKT Katowice z kapelmistrzem Teodorem Koźlikiem (K. „Komunikacja tramwajowa w aglomeracji katowickiej – 100 lat tramwaju elektrycznego”)

Orkiestra i zajezdnia

Po drugie, 85 lat temu została powołana do życia orkiestra dęta. Również w tym roku uruchomiono zajezdnię w Chorzowie Batory, w której mieści się siedziba Tramwajów Śląskich. To właśnie tutaj, w piątek o godz. 14:00 tramwajarze i zaproszeni goście spotykają się przy figurze św. Katarzyny. Po modlitwie barwny korowód z zakładową orkiestrą dętą uda się do kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie zostanie odprawiona msza w intencji byłych i obecnych pracowników, ich rodzin oraz pasażerów.

Orkiestra zakładowa zajezdni w Chorzowie Batorym z kapelmistrzem Maksymilianem Felbierem (K. Soida „Komunikacja tramwajowa w aglomeracji katowickiej – 100 lat tramwaju elektrycznego”)

Specjalny katarzynkowy tramwaj

Tradycyjnie przygotowano niespodziankę dla pasażerów. Na tory wyjedzie prosto z zakładu remontowego wagon 105N2k. Po zakończeniu uroczystości w Chorzowie Batorym będzie wozić chętnych na specjalnej trasie:

Rozkład linii S na 25 listopada.

We wnętrzu unikatowego tramwaju czeka na zwiedzających wystawa dotycząca Katarzynek oraz zdjęcia zrobione przez członków Klubu Miłośników Transportu Miejskiego.

Drużyna tramwaju linii nr 4 — lata 50. XX wieku (K. Soida „Komunikacja tramwajowa w aglomeracji katowickiej – 100 lat tramwaju elektrycznego”)

To jeszcze nie wszystko - ciekawscy będą mogli zadać w tym dniu nietypowe pytania:

Będzie można dowiedzieć się wszystkiego, co o funkcjonowaniu komunikacji na co dzień pasażerowie chcieliby wiedzieć, a nie mają kogo zapytać – zapewnia prezes KMTM Jakub Drogoś.

Czytaj więcej