Czytasz: Lubnauer w Bielsku: "PiS trzeba rozliczyć przed Trybunałem Stanu"

Lubnauer w Bielsku: "PiS trzeba rozliczyć przed Trybunałem Stanu"

01:33
Kończy się gwarancja PiS - mówi Katarzyna Lubnauer i zapowiada rozliczenie polityków partii rządzącej.

Zdaniem liderki Nowoczesnej PiS-owi skończyła się gwarancja. Dotychczas partii Jarosława Kaczyńskiego nie szkodziły wyskoki Antoniego Macierewicza, Bartłomieja Misiewicza, poważna dekonstrukcja wymiaru sprawiedliwości czy deforma oświaty. Jednak po 2,5 roku Polacy nie dali się omamić wyjaśnieniom formacji, która do wyborów szła z hasłami pokory, umiaru i skromności; a w rzeczywistości, zdaniem Lubnauer, poszli po stołki i kasę.

- Jeżeli Polacy zaczną zauważać rysy w działaniach i sposobie sprawowania władzy, to zdecydują się, żeby nie zainfekować tym  pisowskim stylem samorządu i wygramy wybory samorządowe - mówi Katarzyna Lubnauer.

Następnym krokiem ma być zwycięstwo szerokiej koalicji w 2019 roku.

- Wtedy będzie koniec czasu bezkarności. Tych, którzy zawinili trzeba rozliczyć przed Trybunałem Stanu; panią premier [Beatę Szydło - przyp. red.], na pewno pana prezydenta [Andrzeja Dudę- przyp. red.], jak i innych ministrów, którzy odpowiadają za przypadki łamania prawa - zapewnia liderka Nowoczesnej.

Zupełnie niezagrożony wydaje się być prezes PiS, oficjalnie tylko poseł Jarosław Kaczyński.

- Prezes PiS-u schował się najpierw za kobietą, w tej chwili za mężczyzną - Mateuszem Morawieckim. Jego wypowiedź nie wskazywała, że zachowuje się jak szeregowy poseł, tylko jak człowiek, który wskazuje, co mają robić ministrowie tego rządu. Prawnie jako poseł nie może jednak odpowiadać za łamanie prawa przez rząd.

Katarzyna Lubnauer podkreśla, że Nowoczesna zgłasza przypadki łamania prawa przez Jarosława Kaczyńskiego do prokuratury. Na razie bezskutecznie.

- Tam, gdzie uważamy, że działania pana posła Jarosława Kaczyńskiego uderzają w funkcjonowanie państwa. Niewątpliwie będzie trzeba przyjrzeć się ponownie tym wszystkim wnioskom. Teraz są en bloc umarzane ze względu na to, że kontrolę nad prokuraturą sprawuje Zbigniew Ziobro - mówi Lubnauer.

Czytaj więcej